Elég csak erre figyelni az elnökválasztáson: itt dől el Kamala Harris vagy Donald Trump győzelme
Szabó Ákos
Nem zajlott eseménymentesen a Fehér Házért zajló küzdelem célegyenes előtti szakasza: Kamala Harris és Donald Trump túlesett első, és könnyen lehet, hogy utolsó összecsapásán, melyet követően a Taylor Swift és a "kutyaevő bevándorlók" körüli vita korbácsolta tovább az indulatokat. A kevesebb mint hat hét múlva esedékes elnökválasztás akár a 2020-asnál is szorosabb végkimenetellel zárulhat, mivel a demokrata elnökjelölt jelenleg mindössze 2 százalékponttal vezet az országos közvélemény-kutatásokban. A verseny azonban nemcsak Harris hajszálnyi előnye vagy a végeredmény felmérésektől való esetleges eltérése miatt kiélezett: az, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke, tulajdonképpen hét államban fog eldőlni, melyeket találóan billegő vagy csatatérállamoknak szokás nevezni. Ezek közül mindegyikben más és más demográfiai folyamatok, illetve gazdasági és politikai kérdések határozzák meg a választók preferenciáit, így érdemes egy pillantást vetni ezekre a kulcsfontosságú államokra.
Kiemelt témánk lesz az amerikai elnökválasztás a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Miért léteznek billegő államok? A csatatérállam fogalma szoros összefüggésben áll magával az amerikai elnökválasztási rendszerrel, és annak sajátosságaival. Az Egyesült Államok elnökét ugyanis nem közvetlenül az állampolgárok választják, hanem lényegében az országot alkotó tagállamok, amelyek egy 538 elektorból álló "kollégiumba" delegálnak a lakosságszámuknak...
Kedves Olvasónk!
A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.
Cikkarchívum előfizetés
Portfolio.hu teljes cikkarchívum
Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái