Portfolio signature

Békemisszióra indul a világ legnépesebb országának vezetője, nagy kérdés, hogy mire mehet ezzel

Narendra Modi indiai miniszterelnök számos kritikát kapott korábban amiatt, hogy ellátogatott Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz. A világ legnépesebb országának kormányfője éppen akkor volt Moszkvában, amikor az oroszok egy gyermekkórházra mértek csapást az ukrán fővárosban, Modi mégsem kritizálta az eseményeket. Alig néhány héttel ezt követően a politikus kiköszörülheti a csorbát, hamarosan Kijevben rázhat kezet az ukrán elnökkel. A nagy kérdés, hogy ezzel mi pontosan a célja.

Narendra Modi július elején tett kétnapos látogatást az orosz fővárosban, ahol nagyon szívélyes keretek között találkozott az orosz elnökkel. Ez volt az első személyes találkozó a két vezető között, mióta az ukrajnai háború 2022 februárjában az oroszok nagyszabású inváziójával elkezdődött. Modit harmadik alkalommal választották meg idén India vezetőjének, majd ezt követően vezetett az útja az első kétoldalú megbeszélésre a világ legnagyobb országába. Még különlegesebbé tette a helyzetet, hogy az indiai politikus a 2015-ös beiktatása óta egyszer sem járt még Oroszországban. A látogatás egyáltalán nem véletlen, a két nagyhatalmat nagyon erős és nagyon régi kötelékek fűzik össze.

  • A kereskedelem rendkívül felpörgött az ukrajnai konfliktus óta, különösen azért, mivel Újdelhi hajlandó megvásárolni az orosz nyersanyagot. A fő problémát az jelenti számára, hogy nincs cserébe mit eladnia, ezért rendkívül egyenlőtlenül oszlik meg az export-import arány. India szeretné valahogy ezt egyensúlyba billenteni, méghozzá egy ötéves terv segítségével.
  • A hadiipari összeköttetések szintén nagyon szorosak, mivel India a védelmi erők felszereléseinél nagyban épített az orosz technológiára. Mivel a saját hadiiparát csak későn kezdte el felépíteni, ezért jelentős lemaradásban van a modern felszerelések tekintetében. Újdelhi szeretné valamelyest függetleníteni magát Moszkvától, a kényes téma voltát jelzi, hogy júliusban a nyilvánosság előtt nem is esett szó erről.
  • India és Oroszország is oszlopos tagja a BRICS-nek, amely a „globális dél” államait hivatott képviselni, de sokkal inkább tekinthető a nyugati világrend ellensúlyozására létrehozott fórumnak. Ebben Moszkva sokkal harcosabb hangnemet képvisel, míg Újdelhi igyekszik billegő pozícióban maradni.

Az egyik legfontosabb témának a moszkvai látogatása során egyértelműen az ukrajnai háború kérdését jelölték meg Nyugaton, ám ebből a szempontból visszafogott maradt a kommunikáció. Sokan ezt úgy értelmezték, hogy „hatalmas csalódás” volt Modi viselkedése, mivel továbbra sem akar egyértelműen állást foglalni. Az viszont szintén világos, hogy

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés