Portfolio signature

Alakul az év egyik legizgalmasabb sztorija: 8 napra indult, de akár 8 hónapra is az űrben ragadhat két asztronauta

A Boeing az utóbbi években számos kudarcot könyvelhetett el a lakossági repülőgépeit érintő meghibásodások miatt. Az idei év egyik leggyakrabban tárgyalt "űr-sztorija", a Boeing Starliner űrkapszula első, embereket is szállító tesztrepülése körül kialakult botrány pedig tovább tépázhatja a vállalatba vetett bizalmat. A kétfős legénység június 5-ei fellövését már alapból majdnem egy éves késlekedés előzte meg, míg az űrhajót érintő meghibásodások miatt az eredetileg 8 napra tervezett küldetést határozatlan időre meghosszabbították. A legfrissebb hírek pedig arról szólnak, a NASA-nak elfogyhatott a türelme és esélyes, hogy végül a SpaceX fogja hazaszállítani az immár 2 hónapja az űrállomáson tartózkodó asztronautákat.

Mit kell tudni a Boeing hányatott sorsú űrkapszulájáról?

A Space Shuttle 2011-es nyugdíjazását követően a NASA, Commercial Crew Programja keretében két amerikai vállalatot, a SpaceX-et és a Boeinget bízta meg új, emberek szállítására is képes űrjárművek fejlesztésével. A 2014-es, megállapodás értelmében az előbbi cég 3,1 milliárd, míg utóbbi 4,8 milliárd dollárt kapott a járművek kifejlesztésére.

Azonban a Boeing korántsem haladt megfelelően Starliner CST-100-as űrkapszulájának fejlesztésével. A szerkezet első, 2019 decemberére tervezett, még legénység nélküli tesztrepülésekor egy számítógépes hiba lépett fel. Ennek hatására a jármű nem volt képes elérni a kívánt orbitális pályát, a 400 kilométeres magasságban keringő Nemzetközi Űrállomást.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés