Ez az olimpiarendezés 7 aranyszabálya
Globál

Ez az olimpiarendezés 7 aranyszabálya

Portfolio
A holnap esti nyitóünnepséggel elstartolnak a 2024-es ötkarikás játékok Párizsban. Egy ekkora esemény előtt nemcsak az egymással versengő sportolóknak kell átgondolt felkészülést végezniük, hanem a rendezőországnak is. A Boston Consulting Group (BCG) budapesti szakértői az utóbbi évtizedek olimpiáinak alapján arra keresték a választ, hogy mi a sikeres olimpia rendezésének hét aranyszabálya.

1. Fontos a realitásokban gondolkodni

Az országok számára az olimpia rendezés legfőbb érve a várható gazdasági hatás, ami az előkészületekhez szükséges befektetésekből és a verseny hatására megélénkülő turizmusból fakad. A BCG szakértői szerint

A nyári olimpiát rendező országokban jellemző az aggregált egy főre jutó GDP 3-4%-os becsült növekedése.

Arra azonban a BCG elemzői felhívják a figyelmet, hogy a rendező országoknak mindig a gazdasági helyzetüket figyelembe véve kell végiggondolniuk az elérhető hasznokat, majd a helyi adottságokra kalibrálni az elvárásokat.

Az eseménnyel járó foglalkoztatás-növekedés mértéke az adott gazdaság jellemzőitől függ: ha az országban közel teljes foglalkoztatottság van, akkor nagyobb valószínűséggel szorul munkaerőimportra az ország. Ahol viszont többlet munkaerőforrás áll rendelkezésre, ott a munkanélküliségi mutatók javulhatnak.

Az infrastruktúra-fejlesztés előfeltétele és egyben pozitív hozadéka lehet a játékok megrendezésének, azonban a szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy

a nem megfelelően megtervezett finanszírozásban magas rejtett költségek lehetnek.

Az olimpia előtt kiépített infrastruktúra azonban a rendező városokban hosszabb távon is jelentős előnyökkel járhat: mint az athéni metróhálózat fejlesztése, Kelet-London revitalizációja, vagy Barcelonában komplett városrészek kiépítése.

2. A költségtúllépésre számítani kell

A tervezett költségvetés túllépése minden olimpiára jellemző.

Konzervatív számítások szerint az elmúlt 20 év olimpiái során jellemzően 50%-os túlköltés volt megfigyelhető, a riói olimpia pedig 350%-kal került többe a vártnál.

A terveknél magasabb költségek két fő oka, hogy az esemény fix időpontja felhajtja az árakat, ezzel nyomás alá helyezve a költségvetést, valamint a hosszú megvalósítási idő, megnöveli a váratlan események valószínűségét.

A BCG szakértői szerint ilyen nem várt helyzetek okoztak nehézséget a 2016-os riói és a 2020-as (a Covid miatt végül 2021-ben tartott) tokiói olimpia esetén is. Mikor Brazília jelezte szándékát a sportesemény megtartására, a világ 9. legnagyobb gazdaságaként stabilnak tűnt, azonban 2014-re politikai válságba és gazdasági recesszióba sodródott. A 2020-as tokiói játékok a Covid-19 járvány miatt rótt többletköltséget a szervezőkre, mely végül 130%-os túllépéshez vezetett.

3. Vond be a privátszektort!

Az olimpia rendezési jogára mindig országok pályáznak,

az állami túlsúly a szervezésben azonban jelentős kockázatokat rejt, ami a társadalmi megítélést is ronthatja.

A hatékony magán-állami együttműködés segít a kockázatmegosztásban, az üzleti szempontok, a rentabilitás szem előtt tartásában, valamint fejlettebb technológiák, és innovatív megoldások alkalmazására is lehetőséget nyújt.

A holnap kezdődő párizsi játékok megvalósításában nagy szerepet játszik a privátszektor. Az olimpiai falu építésében olyan nagyvállalatok vesznek részt, mint az Icade, a Nexity és az Eiffage. Ezek a cégek összesen 1,3 milliárd eurós beruházással járulnak hozzá az 51 hektáros terület megépítéséhez, a teljes privát finanszírozás pedig akár 7 milliárd euróra is rúghat. 

4. Nem jó, ha az épületek csak a versenyre készülnek

Az olimpiák során rengeteg sportlétesítményre van szükség, amelyek utóélete kulcskérdésnek számít a rendezés szempontjából. Az esemény megtérülését növeli, ha minél nagyobb részben már meglévő épületek adnak teret a versenyeknek, vagy újak építése esetén minél szélesebb körben felhasználhatóak.

A házigazda országok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a meglévő infrastruktúra kihasználására, valamint a létesítmények hosszú távú időtállóságára, ami biztosítja az esemény pozitív megítélését.

A párizsi olimpia 95%-ban már meglévő vagy ideiglenesen felépített helyszínekre támaszkodik, az ígéretek szerint pedig a 2028-as los angeles-i olimpián már 100%-os lesz az ilyen létesítmények használata, amely nem csak kíméli a költségvetést, hanem a társadalmi elfogadottságot is erősíti.

Ezen törekvéseket a korábbi rossz példák is előrelendítették: az 1976-os montreali stadion adósságait évtizedekig törlesztették, karbantartása pedig azóta is több tízmillió dollárba kerül. A 13 milliárd dolláros költségű Rio de Janeiro-i olimpia 27 helyszínéből csak 15-öt használtak tovább.

5. A turisztikai fellendülés nem magától értetődő

Az olimpiarendezés turisztikai hatásának terén

nem mindegy, hogy már bejáratott , vagy egy aktuálisan éppen feltörekvő turisztikai desztináció ad otthont a versenynek.

Előbbiek esetében azzal is számolni kell, hogy a megnövekedett érdeklődés miatt a turisták esetlegesen elriadhatnak az utazástól.

Ezzel szemben kevésbé népszerű desztinációk esetén kimutatható volt a tartós, pozitív hatás. A BCG elemzői kiemelték Barcelona és Sydney eredményeit, ahol a megrendezett játékok után jelentősen növekedett a turistaforgalom.

6. Kulcsfontosságú a jó történet

Egy jól kiválasztott narratíva elhelyezi a projektet az olimpiatörténelemben, illetve újabban a tágabb geopolitikai térben is, valamint segíti a társadalmi elfogadottságát, és pozícionálja a pályázatot a döntőbírók szemében. Nem elég kiemelni a rendező város értékeit – például a Stockholm 2004 pályázat: Fenntarthatóság és zöld technológia, vagy Madrid 2016-os pályázata: Szenvedély a sport iránt, a győztes pályázatok vagy a történelmi jelentőségükkel, vagy valamilyen globális kihívásra adott válaszukkal tudtak kitűnni a mezőnyből.

Így a narratíva nem csak egy marketingelemet jelent, hanem az érvrendszer fajsúlyos eleme is.

Történelminek számított például 2004-ben Athén jelentkezése, amelyben a mediterrán ország hangsúlyozta, hogy 100 év után ideje, hogy az olimpia hazatérjen. A 2008-as pályázatok narratívai közül két geopolitikai jelentőségű is volt: Isztambul („Híd Ázsia és Európa között”) mellett Peking is pozícionálta magát a globális térképen, amely Kína számára a nyugati világhoz való kapcsolódás lehetőségét adta a sportdiplomácián keresztül. 

A szakértők szerint az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján, egy nyerő olimpiai pályázatnak meg kell lovagolnia a világgazdaság történéseit, vagy fel kell vállalnia az adott időszak valamely jelentős társadalmi-gazdasági kihívását.

7. Időzítés és a versenytársak

A BCG szakemberi szerint

érdemes akkor belépni a rendezés jogáért vívott versenybe, amikor a kontinens 2-3 cikluson belülre kerül, így elég idő jut a pályázat kidolgozására és a tapasztalatok beépítésére.

Az olimpia eredeti célkitűzésével összhangban a játékok kontinensről kontinensre vándorolnak, ezért fontos jól ütemezni a jelentkezést.  Az idei európai rendezés után 2028-ban Los Angeles (Észak-Amerika), 2032-ben Brisbane (Ausztrália) lesz a színhely, 2036-ra pedig Dél-Amerika és Ázsia is esélyes, amit az eddigi jelentkezők listája – Törökország, Indonézia, India és Chile – is tükröz.

Gyakran egy egy országnak többször is próbálkoznia kell, hogy olimpiát rendezhessen, ezért az időzítés arról is szól, hogy mikor „érik be” egy pályázó folyamatos nemzetközi jelenléte és felkészülése a pályázást megelőző időszakban. 

Címlapkép forrása: David Ramos/Getty Images

Kiszámoló

Új e-mailes átverések

Nagyon terjed az Egyesült Államokban az új e-mailes átverések, amik pofonegyszerűek, mégis végtelenül hatásosak. Az elkövetők megfertőznek olyan emberek számítógépeit, akik sok pénzt keze

MNB Intézet

A szignifikanciatesztelés logikája

Egy viselkedéses közgazdaságtan területén végzett kutatás során arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy a reptéri piszoárok belsejébe ragasztott legyet ábrázoló matrica növeli-e annak az e

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kiderült: szép csendben gigaösszegű devizahitelt vett fel Kínától a magyar állam

Likviditási szakértő - Vezető modellező

Likviditási szakértő - Vezető modellező

Pénzügyi modellező/vezető modellező

Pénzügyi modellező/vezető modellező
Díjmentes előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdőként hogyan tudsz külföldi részvényekkel kereskedni? Melyek lehetnek a kiválasztás szempontjai?

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
kína tájfun gaemi