Portfolio signature

Sorra jönnek a békejavaslatok, mégis tombol a háború Ukrajnában – Mi kell ahhoz, hogy végre vége legyen?

Az elmúlt hetekben számos platformon keresztül felmerült az ukrajnai béke kérdése, aminek egyrészt a balul elsült svájci békekonferencia adott táptalajt, másrészt pedig annak ténye, hogy úgy néz ki, a nyugati fegyverszállítmányok újraéledése ellenére sem sikerült teljesen megfogni az orosz hadsereg előretörését a Donbaszban. Az ukrán vezetés közvetett és közvetlen úton is kapott békejavaslatokat Donald Trump amerikai elnökjelölttől, Kínától és a napokban Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől is. Bár egyre inkább úgy tűnik, hogy Kijev ismét nyitni kezdhet a tárgyalások újrakezdésére Oroszországgal, a háború lezárására egyelőre továbbra sincs sok esély.

Miért nem tárgyalnak a háború lezárásáról?

béketárgyalás
A háború kezdetén megpróbált tárgyalni Oroszország és Ukrajna a konfliktus lezárásáról, de 2022 tavasz óta nincsenek egyeztetések Kijev és Moszkva közt a békés rendezésről. Fotó: Arda Kucukkaya/Anadolu Agency via Getty Images

Az ukrajnai háború lassan több mint két és fél éve tombol, a konfliktus lezárására pedig továbbra sincs sok esély. Bár első blikkre teljesen logikusnak tűnik az, hogy a háborúzó felek leülnek és megpróbálják békés úton, vérontás nélkül rendezni a nézeteltérésüket, Ukrajna és Oroszország viszonylatában ez közel sem olyan egyszerű.

Ennek az oka alapvetően az, hogy:

  • Ukrajna jelenleg nem hajlandó tárgyalni Oroszországgal, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2022 őszén rendeletben tiltotta meg az ország összes tisztviselőjének, hogy amíg Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalmon van, dialógust kezdeményezzenek az agresszor állammal. Hivatalosan a bucsai mészárlás miatt határozott így az ukrán elnök, de a döntés egy olyan időszakban született, amikor éppen hatalmas területeket hódított vissza az ukrán hadsereg az orosz megszállóktól, így jó esély van rá, hogy az ukrán hadvezetés ekkor reménykedett az orosz hadsereg összeomlásában és a gyors katonai győzelemben.
  • Oroszország azt kommunikálja a háború kezdete óta, hogy tárgyalni akarnak Kijevvel, de a helyzet közel sem olyan egyszerű. Egyrészt Moszkva világos és egyértelmű álláspontja az, hogy minden elfoglalt területet meg akarnak tartani, másrészt pedig Ukrajna és nyugati partnereik is attól tartanak, hogy bármilyen megállapodás is születik a háború lezárásáról, az oroszok ezt úgysem tartják majd be. Vannak, akik arra is felhívják a figyelmet, hogy ha Oroszország most nemzetközi egyezmények garmadáját megsértve területet szerez, ez újabb területszerző háborúk sokaságát indíthatja majd el világszerte.

Bár az orosz invázió kezdetén voltak tárgyalások Kijev és Moszkva közt, ezek elsősorban a területek kérdése miatt siklottak ki. ha most lenne tárgyalás, szinte biztosan ugyanennek a kérdésnek a rendezése lenne a legnehezebb.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés