Erős üzenetet küldött volna Peking Szerbiából az Egyesült Államoknak, de a nagyhatalmi érdekek közbeszóltak
Globál

Erős üzenetet küldött volna Peking Szerbiából az Egyesült Államoknak, de a nagyhatalmi érdekek közbeszóltak

Portfolio
Hszi Csin-ping kínai elnök május 7-én érkezett Szerbiába, amely egy szimbolikus dátum mindkét ország számára. 25 évvel ezelőtt ezen a napon bombázta le a NATO a belgrádi kínai nagykövetséget. A várt megemlékezés azonban elmaradt, aminek jelentős okai lehetnek – írja a Bloomberg.

A kínai államfő európai körútja – a kommunikáció szintjén legalábbis – a szimbolikus dátumok körül forog. 60 éve vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatokat Franciaország és Kína, 75 éves a magyar-kínai kontaktus és

25 éve bombázták le a nyugati szövetségesek a szerb fővárosban a keleti nagyhatalom képviseletét.

A támadásban három újságíró életét vesztette, az eset pedig hatalmas felháborodást keltett Kínában. Az Egyesült Államok tévedésnek nevezte a csapást és a hibás térképekre hivatkozva hárította a vádakat.

Hszi Csin-ping hivatalos, sajtónyilvános útjában végül nem szerepelt a helyszín meglátogatása. Ez nem jelenti azt, hogy a kínai államfő valóban ki is hagyta volna a megemlékezést, viszont a szimbolikus épülettel kapcsolatos kommunikáció letekerése egy gesztust jelezhet. Peking és Washington kapcsolata az elmúlt években jelentősen megromlott, számos területen távolodtak a nagyhatalmak álláspontjai egymástól. A tavaly novemberi elnöki találkozót követően némileg enyhülni látszik a fagyos viszony, akkor Hszi Csin-ping és Joe Biden amerikai elnök a kaliforniai San Franciscóban folytattak tárgyalásokat. A NATO téves bombázásának nyílt felemlegetése a lassan javuló tendenciát akaszthatta volna meg, ezért vélhetően a kínai államfő eltekintett ettől.

Az előzetes kommunikáció pedig nem erről árulkodott. Hszi tollából május 7-én megjelent egy esszé az egyik vezető szerbiai lapban, a Politikában, amelyben fogadkozott, hogy „soha nem felejti” a nagykövetség elleni támadást.

A kínai elnök látogatásának elmaradása azért is érdekes fejlemény, mivel 2016-ban már járt a balkáni országban, és akkor meglátogatta az egykori kínai külképviseleti épületet.

Úgy tűnik, hogy most a geopolitikai érdekek felülírták az eredeti elképzelést, ezért inkább a program lemondása mellett döntött, vagy legalábbis annak a nyilvános része maradt ki.

A címlapkép Hszi Csin-ping 2016-os szerbiai látogatása alkalmán készült. Címlapkép forrása: Pool/Anadolu Agency/Getty Images

Holdblog

Ezek a világ legfejlettebb startupvárosai

Alig van európai szereplő a világ legfejlettebb startupvárosai közt, de legalább a leggyorsabban fejlődő ökoszisztémák terén előkelő helyen van a kontinens. Ezek a világ vezető... The post

Ricardo

Öröm van

Megjelent idehaza Carl Menger A közgazdaságtan alapelvei című 1871-es klasszikus műve. Tolle, lege!

Kasza Elliott-tal

3M Company

Nemrég írtam a Solventumról, levált az MMM-ről és áprilisban a tőzsdére ment. Minden MMM részvényes a 4 részvénye után kapott egy SOLV részvényt. Ez eddig nagyon szép, azonban 05.14-én MM

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
gepard légvédelmi jármű