A német filozófus, aki miatt oroszok lőnek egymásra
2013-ban furcsa incidens történt az oroszországi Rosztov-na-Donu városában: két huszonéves férfi egy kisboltban állt sorban sörért, miközben Immanuel Kant filozófiájáról vitatkoztak. A filozófiai vita egyre hevesebbé vált, előbb verekedéssé fajult, majd egyikőjük elővett egy pisztolyt, és gumilövedékekkel többször is rálőtt a másik férfira. A lövöldözőt őrizetbe vették, a sértettet könnyebb sérülésekkel kórházba szállították.
Hogy pontosan Kant melyik tételén vitatkozott össze a két férfi a Monty Python Repülő Cirkuszát idéző jelenet során, nem derült ki, mindenesetre nem ők az egyetlenek Oroszországban, akik indulatba jöttek a 300 éve született német filozófus miatt. Pedig Immanuel Kant korántsem olyan megosztó és provokatív gondolkodó, mint például Niccoló Machiavelli, Karl Marx, Friedrich Nietzsche, vagy az egyidőben a nemzetiszocialistákkal szimpatizáló Carl Schmitt és Martin Heidegger.
Kant olyan könyvei, mint a három nagy Kritika (A tiszta ész kritikája, A gyakorlati ész kritikája, Az ítélőerő kritikája), nem éppen olvasmányos művek, hanem nehéz, filozófiai előképzettséget igénylő írások. Sok más filozófussal szemben Kant műveit, nézeteit zsarnoki rendszerek sem nagyon tudták használni a maguk ideológiai igazolására, ahogy tették azt például a jakobinusok Jean-Jacques Rousseau politikai írásaival, a bolsevikok Marx műveivel vagy a nácik Nietzsche egyes gondolataival.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!