Portfolio signature

Súlyos stratégiai hibák sorozata vezetett Kína egyik legsúlyosabb válságához

Kína sokáig élvezte „a világ legnépesebb országa” címet, ám legkésőbb 2023 tavaszától már India vette át a vezető helyét. A keleti nagyhatalomban a születésszámok régóta lefelé tartó tendenciát mutatnak, az elmúlt években ez már a lakosságszám csökkenését eredményezte. A The Wall Street Journal elemzése alaposan utánajár, hogy pontosan milyen okok és stratégiai tévedések vezettek az egyre súlyosabb demográfiai válsághoz.
A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Bár Kínában még mindig többen élnek, mint Európában, Afrikában, vagy az amerikai kontinensen, mégis nagyon sokan kongatják a vészharangokat a lakosság csökkenése miatt. A számok egyelőre nem tűnnek drámainak: egy több mint 1,4 milliárd fővel bíró társadalom elbír 2 millió főnyi népességcsökkenést egy év alatt; ezt mutatták ugyanis 2023-ban a statisztikai mutatók. Igen ám, de Peking fő problémája a trendekben mutatkozik. Ameddig egy évvel korábban még „csak” 850 ezer fővel esett a kínai lakosság, addig egy évvel később már majdnem két és félszeresére emelkedett a csökkenés.

A JÖVŐBEN PEDIG HASONLÓRA SZÁMÍTHAT KÍNA, ÉVRŐL ÉVRE EGYRE TÖBBEN HIÁNYoZHATNAK MAJD A TÁRSADALOMBÓL.

A problémákhoz azonban nem az új, hanem még a több évtizeddel korábban meghozott döntések vezettek. Az 1980-as években bevezetett „egykepolitika” még nem nagyon foglalkozott megfelelően a több évtizedes hatásokkal, ezért könnyen meghozhatták a súlyos társadalmi döntést. A születések szabályozása azonban négy évtizeddel későbbre hozta meg igazán a hatását: a kínai lakosság nagyon gyorsan öregedik el, miközben a politika tanácstalanul áll az egy gyermek vállalására berendezkedett társadalmi gondolkodás átalakításának kihívása előtt. Az előrejelzések drámai csökkenést mutatnak, az ausztráliai Victoria Egyetem és a Sanghaji Társadalomtudományi Akadémia kutatói azt jósolták, hogy Kínában az évszázad végére mindössze 525 millió ember él majd. Ez a korábbi előrejelzéseknél is alacsonyabb szám, pár éve még közel 600 milliós Kínát vizionáltak 2100-ra.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés