Kedd délelőtt tartották a Magyar Külügyi Intézet (MKI) kerekasztal beszélgetését a kínai Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative - BRI) tizedik évfordulójának alkalmából. Az eszmecserén három szakértő válaszolt a kérdésekre: Eszterhai Viktor, az MKI Kutatási igazgatója; Kusai Sándor Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi docense, korábbi kínai magyar nagykövet, illetve Friedmann Viktor a Budapesti Metropolitan Egyetem dékánhelyettese.
Az esemény apropóját az adta, hogy tíz éves az eleinte csak Új Selyemút néven elhíresült kínai kezdeményezés, amely hatalmas infrastruktúra-fejlesztéseken keresztül Kína szinte az egész világot behálózva építi ki a saját rendszereit. A jövő hónapban Pekingben harmadik alkalommal rendezik meg az Övezet és Út Fórumot is, ahol a kezdeményezésben résztvevő országok vezetői ülnek össze és beszélik át az eddigi tapasztalatokat és eredményeket, most ugyanezt próbálták meg ugyanezt hazai Kína-szakértők is. A válaszadók összesen öt témakörben járták körbe a BRI első évtizedét.
Az első téma a BRI milyenségét firtatta; a beszélgetésen résztvevők azt feszegették, hogy ez tulajdonképpen egy stratégia-e vagy csak egy pekingi elképzelés a jövőre vonatkozóan.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!