Az EU elődje, az Európai Gazdasági Közösség és Törökország 1963-ban kötött társulási megállapodást, amit az Ankarai Megállapodásnak neveznek, amelynek célja a gazdasági együttműködés és a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok erősítése volt. Az elmúlt évtizedekben azonban a két fél közeledésének bár voltak fontos lépései és néha sikerei is, de alapvetően több ponton elakadtak, és úgy tűnik, hogy áthidalhatatlan problémákkal került szembe.
A csatlakozási folyamat története
Törökország 1987-ben kérelmezte az akkori Európai Gazdasági Közösséghez való csatlakozását, és az Európai Tanács az 1999 decemberi helsinki ülésén megadta Törökországnak az uniós tagjelölti státuszt. Ezek után a Tanács 2004-ben úgy határozott, hogy Törökország elegendő mértékben teljesíti a csatlakozási tárgyalások megnyitására vonatkozó kritériumokat, és 2005-ben megállapodott a Törökországgal folytatandó tárgyalások kereteiről. Ezzel egy kormányközi konferencia keretében egyből megkezdődtek az EU és Törökország közötti tárgyalások is.
A csatlakozási folyamatok azonban idővel egyre inkább lelassultak és végül 2018 júniusában a Tanács első alkalommal állapította meg, hogy
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!