Portfolio signature

Ütött a hintapolitika órája? – Úgy tűnik, előbb-utóbb választani kell a Nyugat és Oroszország között

Miközben tavaly decemberben tetőfokára hágott a konfliktus Szerbia és Koszovó között, most egyre közelebb kerülhet a megállapodás a 2008-ban függetlenedett tartomány helyzetének rendezése ügyében, miután nyugati diplomaták mindkét országra nyomást gyakoroltak a régóta húzódó konfliktus megoldása érdekében. Egy a nyilvánosság által pontosan nem ismert, de egyes részleteiben kiszivárgott német–francia javaslat tenne pontot a viták végére. Az Oroszországgal jó kapcsolatokat ápoló Szerbia az ukrajnai háború árnyékában közben egyre nehezebben egyensúlyoz a Nyugat és Moszkva között. Véget érhet Aleksandar Vučić szerb elnök hintapolitikája?

Titkos nyugati javaslat a koszovói rendezésre

A szerb parlamentben a múlt héten heves vita alakult ki Koszovóval kapcsolatban, amelyet Szerbia továbbra is saját tartományának tekint, miközben az ENSZ-tagállamok több mint fele önálló országnak ismer el. A parlamenti vitában Aleksandar Vučić szerb elnök nemcsak ellenzékétől, hanem saját pártjától is bírálatokat kapott, a belgrádi vezetés ugyanis egy olyan nyugati tervezetet készül elfogadni, mely szerint Szerbia kénytelen komolyabb engedményeket tenni Koszovó irányába. Az ellenzék árulásról és kapitulációról beszélt, a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között még dulakodás is kialakult. Vučić a nemzetközi terv elfogadásának szükségességét azzal indokolta, hogy ez a feltétele az Európai Unióhoz való csatlakozásnak.

A „német–francia javaslatnak” nevezett – valójában Németország, Franciaország, Olaszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió által előterjesztett – 11 pontos tervezet pontos tartalmát a nyilvánosság nem ismerhette meg, csak annyit tudhatunk róla, amennyit egyes politikusok, például Vučić, elmondtak. Eszerint

Ezekről a témákról lesz szó a cikkben:

  • Milyen megoldást javasolnak a nyugati hatalmak Szerbia és Koszovó viszonyának rendezésére?
  • Hogyan fogadta a nyugati rendezési tervet a belgrádi és a pristinai vezetés?
  • Mi Oroszország szerepe a koszovói konfliktusban?

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés