Algéria Oroszország ukrajnai invázióját követően arra törekszik, hogy egyfajta arany középutat találjon fő fegyverbeszállítója, Oroszország, valamint gázexportja kiemelt piacának számító Európa között. Ez egyáltalán nem meglepő annak fényében, hogy Algéria külpolitikáját függetlenségének francia uralom alóli, 1962-ben bekövetkezett elnyerése óta a keleti és a nyugati tábor közötti egyensúlyozás jellemezte, amelynek keretében a el nem kötelezett országok mozgalmának aktív tagja volt.
Szoros kapcsolat Moszkvával
Algéria a hidegháború során viszonylag erős katonai kapcsolatokat épített ki a Szovjetunióval, ahonnan jelentős mennyiségben szerzett be fegyvereket. Emellett számos algériai politikai és katonai vezető Szovjetunióban folytatta tanulmányait. A hidegháború vége után sem szakadt meg a Moszkvával való szoros kapcsolat, Oroszország jelenleg Algéria legnagyobb fegyverbeszállítójának számít. Az elmúlt évtizedekben Algéria fegyvervásárlásainak mintegy háromnegyedét Oroszországból szerezte be, 2016 és 2020 között Algír mintegy 34 milliárd dollárt költött orosz fegyverekre.
AZ ÉSZAK-AFRIKAI ORSZÁG VALÓJÁBAN INDIA ÉS KÍNA UTÁN OROSZORSZÁG HARMADIK LEGNAGYOBB FEGYVERVÁSÁRLÓJA, ÉS ALGÍR BESZERZÉSEI TESZIK KI AZ AFRIKÁBA IRÁNYULÓ OROSZ FEGYVEREXPORT MINTEGY FELÉT.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!