A világjárvány és a geopolitikai feszültségek okozta sokkok után 2024-re a világgazdaság stabilizálódni látszott. Az infláció, amely korábban több évtizedes csúcsokra emelkedett, lassú, hullámzó csökkenésnek indult a jegybanki célok felé.
A Haver Analytics és az IMF becslései szerint az Egyesült Államokban a hivatalos inflációs mutató 2022 eleji 8%-ról 2025 elejére mintegy 3%-ra csökkent. A maginfláció – amely nem tartalmazza az ingadozó élelmiszer- és energiaárakat – szintén csökkenő trendet mutatott: 2022 elején 6% körül volt, 2025 elejére pedig 2% körülire mérséklődött. Hasonló folyamat zajlott le más fejlett, valamint feltörekvő és fejlődő gazdaságokban is, bár az ütem és a mérték országonként eltért.
A munkaerőpiacok is normalizálódtak: a munkanélküliségi ráta és az üres álláshelyek aránya a járvány előtti szintekre tért vissza. Az Egyesült Államokban például a munkanélküliségi ráta a 2020 áprilisi 14%-os csúcsról 2025 elejére 4% körülire csökkent, miközben az álláshelyek és a munkanélküliek aránya 0,6-ról 1,5-re nőtt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!