180 fokos fordulatra készül Merz: Németország újraindíthatja atomerőműveit
Gazdaság

180 fokos fordulatra készül Merz: Németország újraindíthatja atomerőműveit

Friedrich Merz jövendőbeli kancellár és kormánya újraindítaná a 2023-ban leállított német atomerőműveket, akár állami üzemeltetési rendszerrel is. A terv jogi, technikai és politikai akadályokba ütközik, miközben az eddigi nukleáris termelők leszerelése már megkezdődött. Az atomenergia visszahozása ezért rendkívül költséges lenne, különösen úgy, hogy piaci alapon már nem számít olcsó áramtermelési módnak. Az iparág bizalmatlan, a jelenlegi üzemeltetők többsége pedig végleg búcsút mondana az atomnak.

A kormányzásra készülő német CDU/CSU szövetség visszavinné az atomerőműveket a német energiamixbe: egy a Handelsblatt által megszerzett belső dokumentumban részletes javaslatot fogalmazott meg a 2023-ban végleg leállított hat atomerőmű újbóli üzembe helyezésére.

A pártszövetség tervei szerint első körben fel kell mérni a technikai és gazdasági megvalósíthatóságot, és ha ez pozitív eredménnyel zárul, felkérnék az erőművek korábbi üzemeltetőit az újraindításra.

Ha azok visszautasítják a részvételt, a CDU/CSU szerint egy a szövetségi állam tulajdonában levő társaság vehetné át az üzemeltetést.

A kezdeményezés szorosan kapcsolódik a koalíciós tárgyalásokhoz, ahol a CDU/CSU és az SPD közötti véleménykülönbségek élesek. Míg a konzervatív oldal szerint történelmi hiba volt az atomenergia kivezetése, az SPD továbbra is kizárja a visszatérést. A vitatott javaslat szövege csak zárójelben szerepel a klíma- és energiapolitikai munkacsoport végső dokumentumában, SPD-álláspont nem csatoltak hozzá.

A CDU/CSU szerint az erőművek még 20 évig képesek lennének biztonságosan, olcsón és klímabarát módon áramot termelni.

Andreas Lenz, CSU-s képviselő szerint ha az üzemeltetők visszalépnek, az állami tulajdonú Uniper – amely más országokban is működtet atomerőműveket – átvehetné a feladatot. Az újraindítás technikailag nem lenne precedens nélküli: Németországon kívül sok hasonló típusú reaktor működik 50-60 évig, az USA-ban már 80 éves engedélyezési időszakokra is van példa.

A korábbi üzemeltetők – RWE, E.ON, EnBW – azonban egyértelműen szkeptikusak. A sokéves politikai cikcakk és az energiafordulat következtében elvesztették bizalmukat a hosszú távú energiapolitikai stabilitásban. Ezen kívül pénzügyi kockázatokat is látnak:

a zöld energia térnyerésével az atomenergia piaci alapon egyre kevésbé éri meg, hacsak nem biztosítanak hozzá állami átvételi garanciákat fix árakon.

További akadály a jogi keret: a német Atomtörvény értelmében 2023. április 15. óta tilos atomerőművet működtetni az országban. Ennek módosítása a következő szövetségi kormány feladata lenne, ami évekig is elhúzódhat, különösen a várható pereket figyelembe véve. Emellett a leszerelési folyamat már előrehaladott: minél tovább haladnak a bontással, annál bonyolultabb és drágább a visszaállítás.

Az ipari szereplők ugyan technikailag lehetségesnek tartják az újraindítást, de hangsúlyozzák a hiányzó engedélyeket, a szakképzett munkaerő hiányát és a politikai bizonytalanságot. A Westinghouse németországi vezetője, Martin Pache szerint a német reaktorok még hosszú ideig működhetnének, ha az állam biztosítaná a stabilitást. Az EnBW vezérigazgatója viszont figyelmeztetett:

már néhány hónapnyi leszerelési munka is több tízmillió euróba került, a visszafordítás pedig gyakorlatilag kivitelezhetetlen.

A CDU/CSU javaslata a jövőbe is tekint: a dokumentum a nukleáris innovációk, például a fúziós technológia fejlesztését is támogatja, elsősorban már meglévő erőművi telephelyeken. Amint arról korábban írtunk, ezek először kutatás-fejlesztési projektként indulnának, és szintén egy szövetségi cég felügyelete alá kerülnének.

A CDU/CSU atomenergia-újraindítási biztosan jelentős politikai vihart kavarhat, miközben az ipar érdektelensége, a jogi akadályok, és a technikai-bürokratikus nehézségek miatt megvalósítása rendkívül kérdéses. A szövetség egyértelműen jelzi: az ablak lassan bezárul, de a kulcs még a politikai konszenzus, a gazdasági garanciák és a társadalmi támogatás hiányzik.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A kínai siker árnyoldalai

Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges... The post A kínai siker

Holdblog

Pár válság után már nem pánikolsz 

\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac... The post Pár válság után m

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet