Rosszabb GDP-növekedéssel számol 2025-re a kormány - Megjött a friss prognózis!
Gazdaság

Rosszabb GDP-növekedéssel számol 2025-re a kormány - Megjött a friss prognózis!

Az idei GDP-előrejelzést a kormány 2,5%-ra módosította - jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Ezáltal az eredeti 3,4%-os prognózisnál lényegesen rosszabb lehet az idei növekedés. Előrevetítette az inflációs kilátások kapcsán: a bankok esetében nagy esélye van az árstop bevezetésének a banki díjakra. A telekommunikációs cégektől pedig konkrétan árcsökkentést kérnek. A jegybanki alapítványok ügye kapcsán kifejtette: az Állami Számvevőszék független intézmény, szakmaiságát nem érdemes megkérdőjelezni, és hozzátette, hogy nem olvasta az ÁSZ jelentéseket az ügyben, mert "még a végén ideges" lenne.

Nagy Márton hozzátette: 2026-tól 4% körüli növekedés beindulása és fennmaradása várható. A részletekből kiderül: 4,1% lehet a növekedés 2026-ban az NGM várakozása szerint. Majd 2027-ben 3,9% lehet, ezt követően még két évig 4,1%-os bővüléssel kalkulál a szaktárca.

Az idei negyedik negyedévben már megközelíti a 4%-os növekedést a magyar gazdaság növekedése - ismertette. Arról is beszélt, hogy a GDP-növekedés üteme 2025 második felében már 3% feletti növekedés várható. A bázishatások már jönnek a következő negyedévekben, tavaly csúfos volt például az ipar teljesítménye a második félévben, így a bázishatás kedvez - részletezte később egy kérdésre válaszolva.

Az idei infláció 4,5% lehet éves átlagban, ami szintén eltér a korábbi 3,2%-os várakozástól. Ezt múlt héten jelentette be a minisztérium.

Nagy Márton miniszter a sajtótájékoztatón elmondta:

A NÉMET ADÓSSÁGFÉKET ÉRINTŐ REFORM ALAPVETŐ VÁLTOZÁST HOZHAT.

A legfontosabb előrejelzési paraméterek 2025-re

  • Infláció: 4,5%
  • GDP-növekedés: 2,5%
  • Háztartások fogyasztási kiadása: 4,1%
  • Bruttó állóaeszköz-felhalmozás: 2,3%
  • Exportvolumen: 3%
  • Importvolumen: 3,6%
  • Folyó fizetési mérleg: 1,4%
  • átlagkereset növekedése, a teljes nemzetgazdaságban: 8,6%
  • átlagkereset növekedése, a versenyszférában: 8,9%
  • nemzetgazdasági foglalkoztatottság változása: 0,1%
  • munkanélküliségi ráta: 4,2%

Kérdésünkre Nagy Márton hangsúlyozta, hogy az idei makropálya módosítása ellenére nem kell hozzányúlni a 2025-ös költségvetéshez. A 3,4%-ról 2,5%-ra csökkentett GDP-növekedési prognózis mögött alapvetően külső okok állnak ismertetése szerint. A külső kereslet, az exportdinamika és a beruházások nem alakulnak a várakozásoknak megfelelően, viszont a fogyasztás a várakozásoknak megfelelően alakul - tette hozzá. Vagyis a GDP belső szerkezetében nem történtek olyan változások, amelyek a költségvetésre negatív hatást gyakoroltak volna, az alappálya mentén tudunk haladni - fejtette ki. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a GDP-arányos számok esetében lehet hatása a kisebb idei GDP-nek, valamint a gyengébb idei bázisnak lehet hatása a 2026-os tervezésre.

Azért nem indokolt az idei költségvetést módosítani, mert az áfabevételek például januárban, februárban, de márciusban is jól alakulnak - részletezte. Erről itt írtunk:

Az amerikai vámok ügye az autóipar esetében bonyolult kérdés - jelezte Nagy Márton. Emlékeztetett arra is, hogy Mexikóval szemben is kivetette Donald Trump amerikai elnök, majd átmenetileg felfüggesztette. A háttérben tárgyalások is zajlanak, nem csak országokkal szemben nézik a kereskedelmi deficitet, hanem egyes gyártókkal szemben is. Aláhúzta: a magyar autógyártás versenyképesebb a német autógyártásnál. Elképzelhető, hogy a német gyárak elindítanak egy relokalizációt, de nem csak Amerikába telepíthetnek ennek nyomán gyáregységet, hanem akár Magyarországra is - mondta. Ez a relokalizáció tompíthatja a negatív hatásokat - tette hozzá.

Ha kell is kicsit módosítani a pénzforgalmi hiányt az idei évre, akkor sem lesz jelentős, hiszen az önkormányzati számlavezetés bejön a kincstári körbe

- reagált egy újabb újságírói kérdésre.

Mert az önkormányzati számlavezetést behozzuk, és ez többletet jelent cashflow alapon. Ezért nem látok lényeges finanszírozási gap-et. Az önkormányzatok a KESZ-en vezetik a számlájukat, azzal csökken az államadósság és a finanszírozási igény is csökken - fűzte hozzá. De elismerte azt, hogy vannak a finanszírozási igény növelésébe mutató hatások.

Nagy Márton ezzel megerősítette a Portfolio februári felvetését, hogy a cashflow helyzet javítását célozhatja az intézkedés. Erről részletesen itt írtunk elemzést:

A legfontosabb előrejelzési paraméterek 2026-ra

  • Infláció: 3,6%
  • GDP-növekedés: 4,1%
  • Háztartások fogyasztási kiadása: 5,2%
  • Bruttó állóaeszköz-felhalmozás: 5,9%
  • Exportvolumen: 6,4%
  • Importvolumen: 6,8%
  • Folyó fizetési mérleg: 1,2%
  • átlagkereset növekedése, a teljes nemzetgazdaságban: 10,5%
  • átlagkereset növekedése, a versenyszférában: 10,2%
  • nemzetgazdasági foglalkoztatottság változása: 0,2%
  • munkanélküliségi ráta: 3,7%

Árszabályozás a bankoknál

Megemlítette: nagy esély van a banki szolgáltatási díjak esetében az árstop bevezetésére, a december 31-én hatályos bankszámla díjakat kell visszaállítani. Új díjakat nem lehet alkalmazni és az új számlák sem lehetnek drágábbak, mint a december 31-i díjak szerint voltak - részletezte.

Kiemelte: nehéz az egyezkedés a bankokkal.

Emlékeztetett, hogy önkéntes árkorlátozást kértek a bankoktól, de ez nem tűnik elegendőnek, és

a prezentációjából kiderült: a lakossági fizetési számla vezetéshez kapcsolódó díjak befagyasztása lehetséges 2024. december végi állapot szerint.

Az ATM kérdéskörre törvényt fognak alkotni. Akik a rezidenseknek számlát vezet, annak biztosítania kell hozzáférést a készpénzhez. Hogy milyen gyorsan kell ezt az elvárást teljesíteni, azt a kormányrendeletekben fogják szabályozni - tette hozzá. A jegybank ezen a téren tud segíteni, hogy melyik szolgáltatónak mennyit kell telepítenie. A parlamentnek be is nyújtják ezt a törvénycsomagot ezen a héten.

Arról a banki gyakorlatról is beszélt, hogy a 150 ezres ingyenes készpénzfelvételt egyes bankok akadályozzák azzal, hogy egyszerre egy kivétel esetében maximálják a készpénzfelvétel értékét (például 50 ezer forintban). Ezzel is terveznek foglalkozni elmondása szerint.

Árcsökkentés a telekomcégeknél

A távközlési szolgáltatások esetében 3 céggel egyeztetnek szerdán. Itt árcsökkentést várnak, az NGM nem látja, hogy a 3 érintett cég ne adna megfelelő önkéntes árcsökkentési javaslatot.

Kérdésre válaszolva kifejtette: az extraprofitadót kivezette a kormány idén és nem úgy reagált arra, hogy csökkentette volna az árakat.

Vagyis az adócsökkentés miatti árcsökkentési várakozás hiú ábránd

- értékelte a folyamatokat.

A bankok esetében árszabályozás várható, a telekomcégek esetében árcsökkentést várnak el. Szerdán fogja ennek konkrét mértékét közölni az érintett szolgáltató cégekkel.

Innentől számítva 2 héten belül kell megérkeznie a konkrét javaslatoknak a szolgáltató cégektől

- válaszolta később egy újságírói kérdésre. Hozzátette: 10%-ot minimum csökkenteni kéne ezeken az árakon.

Élelmiszerárak

Márciusban az élelmiszerinfláció 7% körül lehet. Az árrésstop visszarántotta az áremelések ütemét, áprilisban 4% lehet az élelmiszerinfláció értéke.

A cél, hogy az élelmiszerinfláció 5% körül maradjon, a teljes infláció pedig 4-4,5% között maradjon - tette hozzá.

A nem szabályozott árak esetében nem lát a minisztérium áremeléseket. Vagyis egyelőre nincs keresztárazási gyakorlat. Leginkább azt látja a tárca, hogy a beszállítókkal tárgyalnak a kereskedelmi cégek és árleszállítást igyekeznek elérni náluk.

Az elfogadhatatlannak tartja a miniszter, ha az árrésstop kivezetése után emelkednének az árak, ezért erre egy metódust kell kitalálni, amiről legkésőbb május végén egyeztetnek a minisztériumban az érintettekkel.

A fogyasztóvédelmi hatóságnak egyes esetekben már kellett fellépnie az üzletekben alkalmazott tájékoztatási gyakorlatok kapcsán, ilyen esetekben bírságokkal reagál a hatóság.

Bérek

1 millió forintos átlagkeresetet eléri a magyar gazdaság 2028 végére.

Kiemelte a tárcavezető azt is, hogy a jelenlegi makrogazdasági feltevések alapján nem lesz szükség a hároméves bérmegállapodás újratárgyalására.

A magasabb infláció a magasabb bérek irányába hat, a rosszabb növekedés az alacsonyabb bérek irányába, ezért a két hatás körülbelül kioltja egymást, ezért nem kell újratárgyalni a bérmegállapodást, ha szigorúan vesszük a megállapodás szövegében leírtakat - mondta.

Költségvetés

Idei célszám 3,7%, jövőre 3,5%. És emellett az elsődleges egyenleg nulla lesz - húzta alá a miniszter.

Válaszok

A Magyar Bankholding érdeklődik az iránt, hogy a tőzsdére menjen. Ez lehetőséget ad arra, hogy az állam értékesítse a részesedését, ami jelenleg 20%-os. Személyesen úgy gondolom, hogy a magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban - mondta.

Az MNB alapítványok ügye is előkerült a sajtótájékoztatón. Kiemelte Nagy Márton, hogy ő már a kezdetekkor elhagyta az alapítványokat, lemondott a kuratóriumi tagságról. Most sem akarok foglalkozni az alapítványok ügyével, ha valami ott történt, akkor ki fogják vizsgálni - mondta. Az Állami Számvevőszék intézmény független szakmaiságát nem érdemes megkérdőjelezni - érzékeltette. Matolcsy György korábbi jegybankelnöknek és kollégáinak is megvan a védekezéshez való joga - utalt arra, hogy Matolcsy Györgynek ma megjelent egy nyilatkozata erre vonatkozóan.

Megjegyezte:

el sem olvastam az ÁSZ-jelentést, a végén még ideges leszek.

Az ÁSZ jelentésekről itt írtunk:

Emlékeztetett arra, hogy Varga Mihály jegybankelnök kérése az volt, hogy szűnjenek meg az alapítványok. Ha ilyen kérése érkezik a kormányhoz, akkor azt a kormány megfontolja és tudja támogatni - vetítette előre.

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Lakatos Péter

Holdblog

Pár válság után már nem pánikolsz 

\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac... The post Pár válság után m

ChikansPlanet

Nálatok laknak-e állatok?

Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet