Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon
Gazdaság

Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon

Hónapok óta tartó találgatás után a statisztikai hivatal ma eldöntött egy nagy vitát. Amíg a vállalati képviseletek és a céges felmérések azt sugallták, hogy idén visszafogottabb lehet a keresetek növekedése, addig a makroközgazdászok és elemzőműhelyek viszonylag gyors emelkedést prognosztizáltak. A KSH most közzétett adataiból kiderült, hogy januárban 10,4%-kal nőtt az országos átlagbér, a vállalati szektor pedig 9,9%-kal emelte a béreket az év első hónapjában.

A januári béradat kulcsfontosságú. Ugyanis amilyen gyorsan nőnek a fizetések az év első hónapjában, várhatóan nagyon hasonló mértékben emelkednek a következőkben is.

A vállalati szervezetek és a cégek béremelési terveit összegző kutatások alacsony növekedést prognosztizáltak, míg a közgazdászok 8-10%-os bérnövekedést jósoltak. A KSH most kiadott gyorsjelentése pontot tett a kérdés végére:

januárban ugyanis 10,4%-kal nőttek a bruttó keresetek, a cégek pedig 9,9%-kal emeltek. Ez még az optimista elemzői várakozásokat is meghaladja.

Ahogy a fenti ábra mutatja, a bérek emelkedési üteme lassul, ez azonban nem meglepő. Már magunk mögött hagytuk a 10% feletti infláció időszakát, így a keresetek növekedése sem olyan gyors.

  • Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100 forint volt,
  • a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 444 300 forinton alakult.
  • A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt,
  • ami a Portfolio számításai szerint nettó 359 000 forint.

Az átlagkeresetnél a dolgozók csaknem kétharmada kevesebbet keres, miközben a medián az a bérszint, aminél a munkavállalók egyik fele kevesebbet, a másik fele pedig többet keres. Ezért van az, hogy a munkavállalók többsége úgy érzi, hogy kevesebbet keres, mint az átlagbér. Végső soron pedig igazuk is van, hiszen az "átlagember" a mediánt kapja.

Miután azonban a keresetek növekedési üteme kissé lassul a tavalyi évhez képest, miközben az infláció minden várakozást felülmúlt (januárban 5,5% volt), így a bérek vásárlóerejének növekedési üteme csökken.

A reálkereset 4,6%-kal emelkedett éves alapon a tavaly decemberi 6,1% után.

Különösen érdekes, hogy a vállalati felmérések immár sokadszorra prognosztizálnak jóval szerényebb béremelkedési ütemet, mint ami megvalósul. Idén az általános tényezők mellett speciális, a gazdasági környezettel összefüggő kérdések befolyásolhatták őket.

  • A cégek szinte minden bérfelmérésben egy kicsit kisebb béremelést "mondanak be", mint amennyit valójában meglépnek. Hogy ezzel a várakozásokat akarják menedzselni, vagy éppen valóban kisebbet terveznek, mint amire valójában rákényszerülnek, nem tudjuk. De az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a vállalatok rendre nagyobb béremelést léptek meg, mint amit előzetesen közöltek.
  • A cégek minden bizonnyal másképp látják a munkaerőpiaci helyzetet is, mint a közgazdászok. Amíg a makroközgazdászok többsége a munkaerőpiac feszességét hangsúlyozza, a továbbra is jelentős munkaerőhiányt, illetve az alacsony munkanélküliséget, addig az is látható, hogy egyre több vállalat kénytelen volt csökkenteni a létszámot a gyenge gazdasági helyzet miatt, és a „munkaerőfelhalmozás” időszakának végéről beszélnek. Összességében a 4,4-4,5%-os munkanélküliség, a 70 ezer üres álláshely, illetve a kifejezetten magas foglalkoztatás nem sugall túl laza munkapiacot, bár kétségtelen, hogy a 3%-os munkanélküliségtől és a 100 ezer üres álláshelytől már távolodtunk. De ne felejtsük el:

    gyakorlatilag ugyanolyan volt a munkapiaci helyzet 2016-17-ben, mint most – és akkor arról beszéltük, hogy a munkaerőhiánynak bérfelhajtó hatása van.

  • A cégek minden bizonnyal kisebb mértékben szerették volna emelni a legtöbb dolgozó bérét, mint ahogy a minimálbér és a bérminimum nőtt (9, illetve 7%). Csakhogy a legkisebb fizetések központi emelésének bérfelhajtó hatása van a mediánbérig, illetve az átlagbérig is. A bértorlódás elkerülése végett tehát nemcsak a legrosszabbul fizetett dolgozóknak kell érdemben emelni a bérén, vagyis a központi bérmeghatározás a mediánbérig mindenképp adottsággá válik. Idén ráadásul nagyon úgy tűnik, ha a magas keresetőeknek is sokat kellett emelni.

    amíg a legtöbb minimálbéresnek csak a kötelezőt adták meg a foglalkoztatók, addig a 4. és az 5. jövedelmi ötödben meghaladta a 10%-ot az emelés mértéke.

    Érdekes lesz megfigyelni, hogyan alakul a későbbiekben a jövedelmi ötödönkénti béradat, könnyen lehet, hogy az év első hónapját megnyomták a vezetői bérkorrekciók és az állami (pl. oktatási szektor) emelések, miközben azok a szektorok, amelyek jellemzően minimálbéren vagy bérminimumon fizetnek, szenvednek a gyenge gazdasági teljesítménytől.

Összességében a januári béradat nemcsak a vállalati felmérések eredményeinél magasabb, de meghaladta az elemzői várakozásokat is. Mindez azt mutatja, hogy a munkavállalók pozíciója továbbra is erős. Mindeközben a keresetek vásárlóerejét erodálja az infláció újbóli emelkedése. Ugyanis nemcsak januárban, hanem várhatóan az év egészében magasabb lesz a pénzromlás annál, mint ahogy azt korábban várni lehetett. Így a tavalyi, 9% feletti reálbérnövekedés nagyjából fele lehet jellemző idén.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet