Trump egy kulcságazatban csökkentené az USA sebezhetőségét – Jó helyen keresi a megoldást?
Gazdaság

Trump egy kulcságazatban csökkentené az USA sebezhetőségét – Jó helyen keresi a megoldást?

Bár a félvezető chipek ma már mindenütt megtalálhatók, gyártásuk csak néhány országra összpontosul, és ez a növekvő geopolitikai feszültségek időszakában rendkívül sebezhetővé tette az USA gazdaságát és hadseregét. Miközben az Egyesült Államok vezető szerepet tölt be az AI-technológiákban használt csúcskategóriás chipek tervezésében és a hozzájuk szükséges szoftverek biztosításában, magukat a chipeket máshol gyártják. A katasztrofális ellátási zavarok kockázatának elhárítása érdekében az Egyesült Államoknak olyan koherens stratégiára van szüksége, amely a félvezetőipar valamennyi szegmensét felöleli.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A Joe Biden előző amerikai elnök által 2022-ben aláírt törvény (CHIPS and Science Act) finanszírozást biztosított a csúcskategóriás chipek gyártási kapacitásának USA-ba hozatalára. Az amerikai félvezetőipari szövetség (SIA) szerint ennek hatása jelentős volt:

a jelenleg tervezett beruházások révén a tíz nanométernél kisebb chipek globális lapkagyártási kapacitásának közel 30%-a kerülhet amerikai ellenőrzése alá 2032-re.

Jelenleg csak Tajvan és Dél-Korea rendelkezik ilyen chipek gyártására alkalmas öntödékkel. Kína ezzel szemben a gyártási kapacitásnak csak 2%-át fogja ellenőrizni, míg Európa és Japán részesedése mintegy 12%-ra emelkedik.

Donald Trump azonban most megpróbálja visszafordítani ezt a stratégiát, és a CHIPS-törvényt – elődje egyik legfontosabb vívmányát – pénzkidobásnak nevezte. Kormányzata ehelyett a Biden által bevezetett exportkorlátozások szigorítására törekszik, hogy meghiúsítsa Kína AI-szektorral kapcsolatos ambícióit.

Stratégiai hiba a hazai kapacitás célzott iparpolitikai intézkedések révén történő megerősítésének háttérbe szorítása.

A Kínával szembeni kényszerítő intézkedések nemcsak hatástalannak bizonyultak, hanem talán még fel is gyorsították a kínai innovációt.

  • A DeepSeek rendkívül versenyképes modelljeit kétségkívül az OpenAI modellfejlesztési költségeinek töredékéért fejlesztették ki.
  • A DeepSeek R1-es modelljében használt félvezetők jelentős része Szingapúrban és más ázsiai országokban működő közvetítőkön keresztül becsempészett chipekből áll, és a DeepSeek ügyes mérnöki technikákra támaszkodott a fennmaradó hardveres korlátok leküzdéséhez.
  • Eközben a kínai technológiai óriások, például az Alibaba és a Tencent hasonló AI-modelleket fejlesztenek hasonló ellátási korlátok között.
  • Már a DeepSeek áttörése előtt is kétségek merültek fel az amerikai kereskedelmi korlátozások hatékonyságával kapcsolatban. A Biden-kormányzat 2022 októberében elfogadott exporttilalma a 16 nanométernél kisebb chipekre irányult, és nemcsak a végtermékek, hanem az azok fejlesztéséhez szükséges berendezések és a humán tőke exportját is tiltotta. Kevesebb mint egy évvel később, 2023 augusztusában a Huawei egy új okostelefon-modellt (a Mate 60-at) dobott piacra, amely 7 nanométeres chipet használ.

Még ha Kína már nem is fér hozzá a legfejlettebb litográfiai gépekhez, a régieket még mindig használhatja 7 nanométeres chipeket gyártására, bár magasabb költséggel. Bár ezek a régebbi gépek nem teszik lehetővé a 7 nanométernél kisebb chipek gyártását (a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company most 1 nanométeres chipeken dolgozik), a Huawei és a DeepSeek eredményei elrettentő példát jelentenek.

Kínának most már minden oka megvan arra, hogy saját félvezetőiparát fejlessze, és talán nagyobb előrelépést tett e téren, mint gondolnánk.

Saját ellátási láncának sebezhetőségének csökkentése érdekében az USA nem támaszkodhat kizárólag az izolacionista, a gyártás visszahelyezésére irányuló megközelítésre. Tekintettel arra, hogy a jelenlegi ellátási lánc mennyire széles körben oszlik meg, a meglévő szövetségek kihasználása az egyetlen járható út. Az ASML-hez – a legfejlettebb chipek gyártásához használt csúcskategóriás litográfiai gépek terén közel monopolhelyzetben lévő holland céghez – hasonló vállalatot nem lehet egyik napról a másikra egyszerűen előteremteni.

Az Egyesült Államok eddig a legfejlettebb chipekhez kapcsolódó biztonsági kockázatok csökkentésére összpontosított, és kevésbé foglalkozott a modern gazdaságok működtetéséhez szükséges nagyobb méretű chipekkel. Pedig ezek a régebbi technológiát képviselő, 28 nanométernél nagyobb, ún. legacy chipek kulcsfontosságú alkatrészeknek számítanak az autókban, repülőgépekben, vadászrepülőgépekben, orvosi eszközökben, okostelefonokban, számítógépekben és még sok más eszközben.

A SIA szerint 2032-re Kína az ilyen típusú chipek globális lapkagyártási kapacitásának közel 40%-át fogja várhatóan uralni, míg Tajvan, az USA és Európa 25, 10, illetve 3%-át.

Kína így egy jelentős stratégiai szegmenst fog ellenőrizni, ami lehetővé teszi számára, hogy saját exporttilalmaival fékezze az USA gazdaságát. Emellett jelentős katonai előnyre is szert tehet, mivel a legacy chipek utánpótlásának elvágásával károsíthatja az USA védelmi szektorát. Végül pedig a kínai biztonsági szolgálatok úgynevezett hátsó ajtókat (back doors) helyezhetnek el a kínai gyártású chipekben, lehetővé téve a kémkedést vagy akár az amerikai infrastruktúra elleni kibertámadásokat.

A kihívást csak fokozza, hogy a kínai gyártású chipeket általában már beépítik a végtermékekbe, mire azok az Egyesült Államokba kerülnek. Ha Amerika vissza akarja szorítani a potenciálisan veszélyes hardverek behozatalát, akkor ezt közvetett módon kell megtennie, a chipek vámhatóságnál történő nyomon követésével, az összeszerelt termékek szétszerelésével. Ez rendkívül költséges lenne.

Szerencsére az USA nem szűkölködik a sebezhetőségét csökkentő eszközökben. Ha a legacy chipek katonai alkalmazásáról van szó, beszerzési korlátozásokhoz, nemzetbiztonsági okokból indokolt kereskedelmi szankciókhoz és kiberbiztonsági védekezéshez folyamodhat. Ami a hazai termelési kapacitás bővítését illeti, dömpingellenes és kiegyenlítő vámokkal ellensúlyozhatja a tisztességtelen kínai gyakorlatokat, mint például a hazai gyártók jelentős állami támogatását.

A chipek és az általuk támogatott adatok lesznek a jövő olaja.

Az USA-nak olyan átfogó stratégiát kell kidolgoznia, amely jelenlegi sebezhetőségének teljes körét kezeli.

Ez azt jelenti, hogy a legfejlettebb chipeken és az AI terén kialakult versenyen túlra is kell tekintenie.

Copyright: Project Syndicate, 2025.

www.project-syndicate.org

Edoardo Campanella
Az UniCredit vezető globális közgazdásza Milánóban. A Harvard Kennedy School vezető kutatója.
John Haigh
A Harvard Kennedy School keretében működő Mossavar-Rahmani Center for Business and Government társigazgatója, a Harvard Kennedy School oktatója.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Pár válság után már nem pánikolsz 

\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac... The post Pár válság után m

ChikansPlanet

Nálatok laknak-e állatok?

Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

Holdblog

Gauder Milán nem hajótörött! (2. rész)

Móricz Dániellel a magyar kötvénypiaci ársapkáról, Gauder Milánnal meg Afrikáról, színházgazdaságról és oktatásról beszélgettünk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet