A német 10 éves államkötvény hozam 30 bázisponttal 2,8%-ra ugrott tegnap, ami 2023 novembere óta a legmagasabb szint, miután az Európai Bizottság egy sokszáz milliárd eurós költségvetési költekezési program kereteit vázolta, illetve a német koalíciós pártok megállapodtak az adósságfék szabály lazításáról, és egy nagy, 500 milliárd eurós alap létrehozásáról. Ezek mellett a hírügynökség azt is megírta, hogy Friedrich Merz leendő német kancellár a
3%-os deficitet és 60%-os adósságrátát előíró Stabilitási és Növekedési Egyezmény szabályrendszerének lazítását is javasolni fogja
a mai rendkívüli EU-csúcson. Ezekről bővebben:
A reális esélyűvé váló német és összeurópai költekezési programok masszív mozgásokat okoztak az európai pénz- és tőkepiacokon, amelyek lecsapódnak a magyar piacon is. Az euró a dollárral szemben három nap alatt akkorát emelkedett 1,08-ig, mint amire 2015 óta nem volt példa. Ezt a megemelkedő európai hozamkörnyezet és a javuló konjunktúra kilátások generálták, a dollár hanyatlása mellett pedig a forint öthavi csúcsra ugrott mind az euróval mind a dollárral szemben.
A német 10 éves kötvényhozam 30 bázispontos egynapi ugrása olyan hatalmas, hogy 1990 márciusa óta nem látunk ilyet, amikor Nyugat- és Kelet-Németország egyesülése zajlott a hidegháború végén. Sőt, ma további markáns hozamemelkedés zajlik: röviddel ezelőtt a német 10 éves hozam 2,93%-ig tovább emelkedett.
A befektetők régóta sürgették Németországot, hogy lazítson költségvetési korlátain, mivel ezek gátolják a gazdasági növekedést. Már Merz választási győzelme előtt érzékelhető volt a változás a német költekezési hajlandóságban, amit most az események igazoltak.

A német kormány szigorú hitelfelvételi kontrolljának drámai változását Donald Trump amerikai elnök Ukrajna-politikája váltotta ki. Az európai vezetők gyors válaszként további védelmi források mozgósítását kezdeményezték az orosz agresszió ellensúlyozására. Fontos hozzátenni, hogy a német hozamok továbbra is a legalacsonyabbak az eurózónában, ami a korábbi évek költségvetési konzervativizmusának eredménye. A volatilitás ellenére az ország szerdán sikeresen értékesített 6 milliárd euró értékű 30 éves kötvényt.
A német kötvényhozam ugrás az egész eurózónára átgyűrűzött: Franciaországtól Olaszországig és Spanyolországig 25 bázispontnál nagyobb emelkedést mutattak a hozamok.
A szakértők szerint a mostani költségvetési politikai irányváltás generációs jelentőségű, és nemcsak Németország, hanem az egész eurózóna számára új utat nyithat.
Közben az is lényeges, hogy a nagyfokú fiskális élénkítés és a javuló konjunktúra kilátások elkezdhetik szűkíteni az Európai Központi Bank kamatcsökkentési mozgásterét is. Ezt a piac már szintén elkezdte árazni: ennek jeleként idénre már csak 67 bázispontos összes kamatvágást áraznak a megelőző napok 84 bázispont körüli mértékéhez képest. Az EKB mai kamatdöntő ülésének főbb üzenetei éppen ezért lesznek kiemelt jelentőségűek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images