Oroszország kész együttműködni az Egyesült Államokkal a ritkaföldfémek kereskedelmében, amelyre Washingtonnak nagy szüksége van – jelentette ki a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a Bloomberg szerint. Az Interfax hírügynökség beszámolója alapján Peszkov kedden azt mondta:
Az amerikaiaknak szükségük van ritkaföldfémekre, nekünk pedig rengeteg van belőlük. Ez meglehetősen széles lehetőségeket nyit meg az együttműködésre.
Oroszország akkor vetette fel az együttműködés ötletét, amikor Kijev visszautasította az Egyesült Államok 500 milliárd dolláros alap létrehozására vonatkozó követelését. A washingtoni vezetés egy szélesebb megállapodás részeként szerette volna megszerezni Ukrajna ásványi bevételeinek egy részét. Donald Trump többször is kifejtette, hogy az Egyesült Államok kiemelten érdekelt Ukrajna ritkaföldfémkészleteiben, noha a kelet-európai ország nem rendelkezik jelentős, nemzetközileg gazdaságilag életképesnek elismert tartalékokkal.
A geopolitikai küzdelem azonban nem csak Oroszország és az Egyesült Államok között zajlik.
Az Európai Bizottság hétfőn saját megállapodási ajánlatot tett Ukrajnának a stratégiai fontosságú nyersanyagokról.
Éppen akkor, amikor Trump azt állította, hogy Washington közel áll egy hasonló megállapodás megkötéséhez.
Stéphane Séjourné, az EU iparstratégiáért felelős biztosa szerint az Európai Bizottság ukrán tisztviselőkkel tárgyalt Kijevben, ahol az orosz invázió harmadik évfordulójának alkalmából látogattak el.
A harminc kritikus fontosságú nyersanyag közül huszonegyet Ukrajna biztosíthat egy kölcsönösen előnyös partnerség keretében
– nyilatkozta Séjourné az AFP szerint. Hozzátette: „Európa hozzáadott értéke az, hogy soha nem fogunk olyan megállapodást kikényszeríteni, amely nem előnyös mindkét fél számára.”
Mindeközben Oroszország nyíltan próbálja meggyőzni az amerikai vezetést, hogy inkább Moszkvával működjön együtt Ukrajna helyett.
Maga Vlagyimir Putyin hétfőn este az orosz állami médiának adott interjúban hangsúlyozta: „Nekünk sokkal több – és szeretném ezt külön kiemelni – sokkal több ilyen erőforrásunk van, mint Ukrajnának.” Hozzátette, hogy Oroszország a világ egyik vezető országa a ritkaföldfémek és más stratégiai nyersanyagok tartalékait illetően.
Putyin azt is jelezte, hogy egy esetleges amerikai–orosz megállapodás kiterjedhet az oroszok által megszállt ukrán területeken található ásványkincsekre is.
Oroszország a ritkaföldfémeken túlmenően alumíniumellátással is próbálja megnyerni Washingtont. Putyin felajánlotta, hogy ha az Egyesült Államok feloldja az importkorlátozásokat, Moszkva kétmillió tonna alumíniumot szállíthat Amerikának. Azt is javasolta, hogy orosz cégek közös vállalatokat hozzanak létre az amerikai partnerekkel a szibériai Krasznojarszk régióban.
Ezek a javaslatok közvetlenül azután érkeztek, hogy Trump 25%-os vámot vetett ki az amerikai alumíniumimportra. Az orosz alumíniumipar korábban jelentős beszállítója volt az Egyesült Államoknak, ám az export gyakorlatilag megszűnt, miután Washington 2023-ban 200%-os vámot vezetett be az orosz alumíniumra.
Bár Oroszország a világ egyik legnagyobb ritkaföldfém-tartalékkal rendelkező országa, a kitermelés tekintetében jelentősen lemarad más országok mögött.
Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata szerint Oroszország még mindig nem tudja teljes mértékben kihasználni nyersanyagkészleteit. Putyin ezért hétfőn felszólította az orosz kormányt, hogy gyorsítsa fel a ritkaföldfémek fejlesztését.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország közötti verseny egyre élesedik a ritkaföldfémek és más stratégiai nyersanyagok feletti befolyásért. Ukrajna ebben a játszmában kulcsszerepet játszik, de Moszkva megpróbálja meggyőzni Washingtont, hogy Kijev helyett inkább az orosz készletekre támaszkodjon. Az alumíniumkereskedelem körüli feszültségek pedig tovább árnyalják a globális gazdasági és politikai viszonyokat.
Címlapkép: Vlagyimir Putyin orosz elnök előtt orosz rubel látható, amint videokapcsolaton keresztül megbeszélést tart a Novo-Ogarevo rezidenciáról, hogy megvitassa az építőipar fejlesztési kérdéseit Moszkvában, Oroszországban 2020. április 16-án. A fotó forrása: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images