Az érintett termékek közül a tej áfája 5 százalék, a tejtermékeké 18, a zöldségeké és gyümölcsöké pedig 27.
Az áfa-visszatérítés kihasználásához
- 47-71 ezer forint értékben kellene venni zöldségeket és gyümölcsöket,
- vagy 65-98 ezer forint értékben tejterméket,
- vagy 210-315 ezer forint értékben tejet.
Ezek körül csak az első verziót lehet valamelyest életszerűnek nevezni, de tekintve a 230 ezer forintos átlagnyugdíj összegét és azt, hogy a nyugdíjasok milyen mennyiségben fogyasztanak zöldséget és gyümölcsöt a statisztikák szerint, valójában esélytelen, hogy tömegek tudják ezt a limitet saját fogyasztásra fel használni.
A KSH adatbázisában 2020-ig elérhetőek termékekre bontott fogyasztási adatok. Ez ugyan nem friss adatsor, de az egy főre jutó fogyasztás nem olyan, amely nagyságrendeket változna néhány év leforgása alatt. Ebből az derül ki, hogy egy átlag nyugdíjas háztartás egy főre eső éves fogyasztása néhány jellemző és az áfa-visszatérítési körbe tartozó élelmiszer esetében a következőképpen alakul:
- Tej: 73 liter
- Sajt, túró 9 kg
- Tejföl, joghurt, 18 liter
- Burgonya: 38 kg
- Vöröshagyma: 13 kg
- Sárgarépa: 11 kg
- Paprika: 8 kg
- Paradicsom: 10 kg
- Gomba: 1 kg
- Uborka: 5 kg
- Görögdinnye: 9 kg
- Körte: 3 kg
- Alma: 18 kg
- Banán: 8 kg
Ezeket felszorozva a KSH januári átlagáraival, éves szinten mintegy 168 ezer forint jön ki, amely havi szinten 14 ezer forint. A hatályos áfakulcsokkal számolva ezért a kosárért éves szinten 33 ezer,
havonta közel 2 800 forint áfát tud visszaigényelni.
Természetesen minden nyugdíjas háztartás fogyasztói kosara más és ananásszal, illetve avokádóval gyorsan el lehet érni a limitet, de úgy tűnik, magasan az átlag felett kell fogyasztani ezekből a termékekből, hogy élni tudjanak a tervezett 10-15 ezer forintos visszatérítéssel. A másik megoldás - amelyet sokan pedzegetnek már - hogy innentől az idős rokonok fogják a családi zöldség-gyümölcs- és tejtermékvásárlásokat bonyolítani.
Mit tudunk eddig?
Ez az összeghatár egyébként még nem hivatalos, de amikor Nagy Márton a Pénz7 hétfői eseményén tartott előadását követően újságírói kérdésekre válaszolt a hétvégén bejelentett kormányzati bejelentések kapcsán, azt mondta, hogy
Minden hónapban lesz a visszatérítésnek egy felső összege, ami valahol 10-15 ezer forint körül lehet havi szinten.
Azt is hozzátette, hogy a kormány nézi a fogyasztási szokásokat. Szerinte erre a havi felső korlátra a visszaélések elkerülése és az igazságosság érdekében van szükség.
Elküldtük kérdéseinket a Nemzetgazdasági Minisztériumnak is, hogy milyen számítás alapján tervezik a limitet 10-15 ezer forintban meghatározni, amint válaszolnak, a cikket frissítjük.
A technikai részletekről sem tudunk eddig sokat, de a szaktárca annyit elárult, hogy
a nyugdíjasok a boltban történő fizetéskor, egy az azonosításhoz szükséges, erre a célra kialakított kedvezmény kártyával vehetik igénybe a kedvezményt.
Az azonosítást és a fizetést követően a nyugdíjasnak semmilyen egyéb teendője nem lesz, a visszatérítés összege automatikusan, utalás (jogosult bankszámlájára) vagy készpénz formájában a rendszeres nyugdíjjal együtt fog megérkezni - írta korábban közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A kormány vizsgálja, hogy a fizikai kártya mellett elektronikusan is elérhető legyen a kedvezményre feljogosító, azonosításra alkalmas kártya, kód.
Címlapkép forrása: Getty Images