Így indokolja a kamatdöntését az MNB
Gazdaság

Így indokolja a kamatdöntését az MNB

Portfolio
Közzétette mai kamatdöntéséhez fűzött indoklását a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank fő üzenete nem változott: továbbra is indokolt a szigorú monetáris kondíciók fenntartása. A jegybank megjegyzi, hogy tavaly szeptember óta megállt a globális dezinfláció, míg a januári inflációs adattal kapcsolatosan a piaci szolgáltatásoknál magasabb volt az év eleji átárazás a historikus átlaghoz képest. A lakossági inflációs várakozások továbbra is magasak és a beérkezett adatok alapján tovább nőtt a magasabb idei inflációs pálya kockázata.

A jegybanki közlemény így szól (a Portfolio kiemelésével):

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. A jegybank elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül támogatja a pénzügyi stabilitás fenntartását és a Kormány gazdaság-, illetve környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos politikáját.

Az Európai Unió gazdasága kis mértékben bővült 2024 negyedik negyedévében. Ezzel szemben az Egyesült Államok élénk növekedést mutatott, valamint Kínában is gyorsult a gazdasági növekedés üteme. A külső konjunktúra alakulására változatlanul kockázatot jelentenek a fokozódó kereskedelempolitikai feszültségek, a gyenge európai ipari termelési kilátások, valamint az általánosan kiélezett geopolitikai helyzet.

Az elmúlt év szeptembere óta megállt a globális dezinfláció, számos gazdaságban növekedett a fogyasztóiár-index. Az infláció az eurozónában 2,5 százalékra, az Egyesült Államokban pedig 3,0 százalékra emelkedett januárban. Előretekintve a vámemelések, valamint a piaci szolgáltatások továbbra is magas árdinamikája felfelé mutató inflációs kockázatot jelentenek. Az olaj- és gázárak összességében nem változtak az elmúlt hónap egészében, de utóbbiak továbbra is a megelőző év átlagánál magasabb szinten állnak.

A globális befektetői hangulat nagy változékonyság mellett összességében javult a januári kamatdöntés óta. Ennek hátterében főként az amerikai vámemelésekkel és a geopolitikai konfliktusokkal kapcsolatos fejlemények, illetve a meghatározó jegybankok jövőbeli kamatpályáira vonatkozó várakozások álltak. A Federal Reserve (Fed) nem változtatott az irányadó ráta célsávján, míg az Európai Központi Bank (EKB) újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre januárban. A piaci árazások alapján 2025 első félévében a Fed és az EKB monetáris politikája között további divergencia várható, ami a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés erősödését eredményezheti. A régióban a cseh jegybank 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, míg a lengyel és a román jegybank változatlanul tartotta irányadó rátáját.

2024 negyedik negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye éves alapon 0,4 százalékkal bővült. Az előző negyedévhez képest 0,5 százalékkal nőtt a GDP, ezzel véget ért a technikai recesszió. Decemberben stagnált a kiskereskedelmi forgalom miközben az ipari termelés és az építőipari aktivitás csökkent. A reálbér-növekedés változatlanul erős. A foglalkoztatottak száma némileg mérséklődött, de historikus összevetésben továbbra is magas, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra csökkent.

A reálbérek emelkedésével párhuzamosan fokozatosan bővülő fogyasztás előretekintve is a növekedés motorja lehet. A kereslet tartós javulásával idén várhatóan megkezdődik a vállalati szféra elhalasztott beruházásainak pótlása. A mérsékelt európai konjunktúra visszafogja a hazai kivitelt, ugyanakkor 2025 közepétől élénkül az export, amivel párhuzamosan hazánk exportpiaci részesedése is emelkedik. A magyar gazdaság fokozatosan kiegyensúlyozott növekedési pályára állhat.

A hazai hitelezési folyamatokat továbbra is kettősség jellemzi: decemberben folytatódott a lakossági hitelpiac élénkülése, miközben a vállalatok hitelkereslete alacsony maradt. A háztartási hitelállomány éves növekedése 2025-ben tovább gyorsulhat, míg a vállalati hitelezés üteme a konjunktúra élénkülésével és a bizonytalanság oldódásával párhuzamosan 2025 második felétől stabilizálódhat magasabb szinten.

Januárban a fogyasztói árak a várakozásokat meghaladó mértékben, 5,5 százalékkal emelkedtek éves összevetésben. A maginfláció januárban 5,8 százalékon alakult. A fogyasztóiár-index emelkedését főként a piaci szolgáltatások, az üzemanyagok és a feldolgozott élelmiszerek gyorsuló árdinamikája magyarázta. A piaci szolgáltatások esetében tapasztalt, a historikus átlagnál jóval magasabb év eleji átárazást nagyrészben a telekommunikációs és a pénzügyi szektor áremelései okozták. A Tanács változatlanul kiemelten figyeli a szolgáltató szektor árazási döntéseit. A lakossági inflációs várakozások továbbra is magas szinten tartózkodnak.

A dezinflációs trend várhatóan az első negyedévben újraindul. A piaci szolgáltatások tavalyinál mérsékeltebb tavaszi átárazásai támogatják, míg a jövedéki adórendszert érintő változások, valamint a tavaly év végi árfolyamleértékelődés lassítja a dezinflációs folyamatot. A beérkezett adatok alapján tovább nőtt a magasabb idei inflációs pálya kockázata, így a fogyasztóiár-index a decemberi Inflációs jelentés előrejelzéséhez képest később tér vissza a toleranciasávba. Az inflációs várakozások horgonyzottsága, a pénzügyi piaci stabilitás fenntartása és a fegyelmezett monetáris politika elengedhetetlen ahhoz, hogy a fogyasztóiár-index tartósan visszatérjen a jegybanki célra.

2024-ben a folyó fizetési mérleg egyenlege 6,1 milliárd eurós többletet mutatott, a december havi egyenleg több mint 1 milliárd euróval haladta meg az egy évvel korábbi értéket. A folyó fizetési mérleg 2024-es többletének növekedése döntően a kedvezőbb külkereskedelmi egyenleggel magyarázható. A külső kereslet 2025. második félévi normalizálódása mellett a meglévő kapacitások nagyobb kihasználásával, illetve a folyamatban lévő beruházások termelésbe állásával emelkedő exportpiaci részesedés várhatóan a külső pozíció tartósan jelentős többletét eredményezi az előrejelzési horizonton. Az ország kedvező külső finanszírozási képessége és a korábban bejelentett külföldi beruházások mellett várhatóan továbbra is jelentős FDI-beáramlás a külső adósságmutatók mérséklődését vetíti előre a következő évekre.

2024-ben csökkent a költségvetés hiánya és az elsődleges egyenleg egyensúly közelében alakult. Az előzetes pénzügyi számla adatok alapján a költségvetés 2024. évi eredményszemléletű hiánya a GDP 4,8 százalékát tette ki, míg az államadósság-ráta GDP-arányos év végi értéke 73,6 százalékra emelkedett a 2023. évi 73,4 százalékról. Az Országgyűlés által elfogadott 2025. évi költségvetés 3,7 százalékos hiánycéljának elérését a csökkenő kamatkiadások, valamint a bevételnövelő adóintézkedések támogatják. Az MNB előrejelzése szerint a kamatkiadások nélkül számított elsődleges egyenleg a teljes előrejelzési horizonton egyensúly közelében lesz. A költségvetési hiány fokozatos mérséklődésével a horizont végére érdemben csökken a GDP-arányos adósságráta is. Az adósságráta mérséklődéséhez és a hazai kockázati megítélés javulásához szükség van a kitűzött hiánycélok fegyelmezett elérésére.

A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. A jegybank a jelenlegi gazdasági körülmények között az árstabilitás elérésével és a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásával tud a leghatékonyabban hozzájárulni a gazdasági szereplők fokozott óvatosságának oldódásához, egyben a gazdasági növekedés újbóli beindulásához. A Tanács megítélése szerint az inflációs cél újbóli elérése és a pénzügyi piaci stabilitás fenntartása érdekében a monetáris transzmisszió hatékonyságának fenntartása indokolt.

Ezen helyzetértékelés alapján a Monetáris Tanács mai ülésén az alapkamatot 6,50 százalékon tartotta. Ennek megfelelően az O/N betéti kamat 5,50 százalékos és az O/N hitelkamat 7,50 százalékos szintje sem változott. A szigorú irányultságú monetáris politika a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez.

A kereskedelem- és geopolitikai feszültségek, a felfelé mutató inflációs kockázatok, valamint a meghatározó jegybankok kamatpályáját övező bizonytalanság miatt továbbra is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt.

A Tanács megítélése szerint a bizonytalan nemzetközi környezet és az inflációs kilátások a szigorú monetáris kondíciók fenntartását indokolják.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Wise áremelkedés

A napokban írta valaki, hogy ő csak Wise-t használ minden utalásra, mert az ingyen van. Így jársz, ha nem olvasod el az erről szóló e-mailjeidet és nem ellenőrzöd néhány havonta a fizetendő

Holdblog

PMÁP: Mi legyen a pénzzel?

Rég volt akkora kisbefektetői felfordulás a hazai piacon, mint most, amikor kifutnak a PMÁP-ok és több ezer milliárd forint keresi a helyét a befektetési világban.... The post PMÁP: Mi legyen a

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ilyen tavaszi időjárás várható: berúghatja az ajtót a La Niña fázis
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Portfolio Construction Industry 2025
2025. március 27.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
modi és trump