A német gázhálózat üzemeltetője, a Trading Hub Europe (THE) az iparág szereplőivel és a német kormánnyal egyeztet a kötelező uniós gáztárolási szabályok enyhítéséről, amelynek részeként
a jelenlegi 90%-os tárolási célértéket 80%-ra csökkentenék.
A február 13-án megtartott EU-s tanácskozáson több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Ugyanis több ország is attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot. Bár az Európai Bizottság egyelőre kitart a mostani szabályok mellett, de egyre jobban nehezedik rajta a nyomás.
Ahogy arról már többször is írtunk, a kötelező gáztárolási előírással az a probléma, hogy így a kereskedők pontosan tisztában vannak azzal, mikor lesznek a kormányok rákényszerülve arra, hogy minden áron gázt vásároljanak, hiszen ők is látják a határidőket.
Ez arra készteti a döntéshozókat, hogy fontolóra vegyék a tárolási követelmények rugalmasabbá tételét. Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy a Tiszta Ipari Megállapodás részeként holnap közzéteszi azt a dokumentumtervezetet, ami módosítani fogja a tárolók kötelező feltöltésére vonatkozó uniós rendeletet. A tervezet alapján a célértékek meghatározásakor rugalmasabb határidőket vagy töltési szinteket fognak alkalmazni, ami enyhülést hozhat a kifeszített európai gázpiacon.
Ezzel párhuzamosan a német Uniper közüzemi vállalat bejelentette, hogy
2,6 milliárd eurót fog visszafizetni a német kormánynak 2025 első negyedévében.
Ez az összeg az energiaválság idején kapott állami támogatás egy része, ami összhangban van az EU állami támogatási előírásaival.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images