A lépéssel az EU drasztikusan csökkentené azon vállalkozások körét, amelyek a világon egyedülálló, az unióba importált termékekre kivetett karbonvám vonatkozna.
a változtatással nagyjából 200 ezer, unión kívüli vállalkozás mentesülhet a karbonvám alól.
A hírügynökség által megismert tervezet szerint a karbonvám csak azokra a vállalatokra vonatkozna, amelyek évente legalább 50 tonna árut exportálnak az Európai Unióba. Az eredeti szabályozás ezzel szemben nem tömeg-, hanem értékalapon állapította meg, hogy kire vonatkozik: 150 eurós határt szabott meg, amely nemcsak a vállalatokat, hanem a magánszemélyeket is érinti. A módosítás egyértelmű következménye lehet, hogy a magánszemélyek gyakorlatilag mentesülnének a karbonvám fizetése alól, mivel az 50 tonnás küszöb olyan magas, hogy azt reálisan csak nagyobb gyártók érik el.
A 2026-tól érvényes CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) az Európai Unió azon eszköze, amelynek célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a tisztább ipari termelés ösztönzése világszerte. Ez a mechanizmus az ETS rendszer kiegészítve, a szén-dioxid-kibocsátás költségét hivatott beépíteni a szén-dioxid-intenzív termékek, például acél, cement importjába.
A CBAM legfőbb célkitűzése, hogy megakadályozza a "szénszivárgást", vagyis azt, hogy a termelés olyan országokba települjön át, ahol kevésbé szigorúak a környezetvédelmi előírások, ezáltal biztosítva a versenyfeltételek egyenlőségét az EU és a nem EU-országok között.
Wopke Hoekstra éghajlat-politikai biztos hozzátette, hogy a Bizottság elemzése szerint a szén-dioxid kibocsátások 97%-át a CBAM hatálya alá tartozó vállalatok mindössze 20%-a bocsátja ki.
A módosítással érintett importőrök számára a CBAM-kötelezettségek teljesítéséből eredő adminisztratív terhek jelentősen meghaladják a környezeti és szabályozási előnyöket
- áll a dokumentumban.
Fontos hozzátenni, hogy a javaslattervezet még változhat, mielőtt a Bizottság szerdán közzéteszi azt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images