A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) tavaly váratlanul kivonult az mBridge nevű digitális valuta projektből, amely Kína, Hongkong, Thaiföld és más országok központi bankjait kötötte volna össze. Bár a BIS technikai okokra hivatkozott, sokan úgy vélik, hogy Washington nyomására történt a lépés, mert az USA attól tartott, hogy a rendszer lehetőséget adhat a dollárszankciók kijátszására – kezdi cikkét a Financial Times.
Donald Trump közben figyelmeztetett: 100%-os vámokat vetne ki azokra az országokra, amelyek alternatív fizetési rendszereket hoznak létre a dollár helyett.
Bár a dollár továbbra is dominál a globális pénzügyi rendszerben, egyre több jegybank vásárol aranyat, és Kína saját nemzetközi fizetési hálózatot épít. Washington szankciós politikája inkább ösztönözte az alternatív fizetési rendszerek kialakulását, így az mBridge is fontos szereplő lehet a jövőben. Trump egy rendelettel betiltotta a központi banki digitális valutákat (CBDC) az Egyesült Államokban,
de támogatja a stablecoinokat és a bitcoint, mert úgy véli, ezek elősegíthetik a dollár globális szerepének fenntartását.
A stablecoinok piaci kapitalizációja még alacsony, de Trump csapata szerint offshore tranzakcióik erősíthetik a dollár világpiaci szerepét. A 20. századi eurodollár-rendszerhez hasonlóan ezek is kevésbé lennének kitéve amerikai szabályozásnak, miközben növelnék a dollárhasználatot.
Mivel Trump átalakítaná a globális pénzügyi rendszert, a digitális valuták és alternatív fizetési eszközök egyre nagyobb figyelmet kapnak a geopolitikai küzdelmekben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images