Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) új jelentése szerint
a 28 kulcsfontosságú klímacélja közül csupán nyolcat teljesíthet az EU.
Tehát a célok kevesebb, mint egyharmadánál van reális esély arra, hogy teljesülnek. A dokumentum azt hangsúlyozza, hogy „különösen aggasztó” a helyzet olyan kulcsterületeken, mint:
- Szén-dioxid elnyelése (szénmegkötés);
- Körforgásos gazdaság és újrahasznosítás;
- Ökológiai gazdálkodás (biofarmok arányának növelése);
- Fogyasztási lábnyom csökkentése;
A legtöbb mutató esetében a változás ütemének jelentősen fel kell gyorsulnia a következő években
– figyelmeztet a jelentés.
Nincs minden veszve: vannak még olyan célok, amelyek elérhetőnek tűnnek. Ide tartozik például a levegőminőséggel kapcsolatos célkitűzés, amely „nagyon valószínű”, hogy megvalósul a jelentés szerint. Az EEA úgy véli, hogy ha az eddigi tendencia folytatódik, akkor teljesülhet az az ambiciózus vállalás is, mely szerint 2030-ra 55 százalékkal csökkenjen az idő előtti elhalálozások száma, amelyeket a légszennyezés okoz (a 2005-ös szinthez képest).
A vizsgálat szerint tovább nőhet az EU fogyasztási lábnyoma is, ami szöges ellentétben áll a Zöld Megállapodás azon céljával, hogy csökkentse az Európából kiinduló ökológiai terhelést. A biodiverzitási mutatók is lehangoló képet festenek:
az EU valószínűleg egyetlen biodiverzitási célját sem fogja elérni, ideértve azt a vállalást is, hogy 2030-ig jogi védettséget biztosítson az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 30 százalékán.
Emellett a jelentés szerint valószínűleg nem sikerül elérni a szélsőséges időjárási és klímaeseményekhez köthető gazdasági veszteségek csökkentését sem 2030-ig; ugyanígy kérdéses a vízhiány, valamint a környezetkárosító fosszilis tüzelőanyag-támogatások visszaszorításának üteme is.
Miközben a jelentés sürgetőnek nevezi a környezetvédelmi jogszabályok szigorúbb betartatását, az EU-ban egyre több vita övezi a Zöld Megállapodás intézkedéseit. A mostani bizottsági ciklus a „zöld jogszabályok egyszerűsítésére” törekszik, ami egyes aggályok szerint a környezetvédelmi kötelezettségek lazulását eredményezheti.
A jelentés végül rámutat arra, hogy számos, a Zöld Megállapodás keretében elfogadott intézkedés még nincsen teljesen hatályban vagy nemrégiben került bevezetésre, ezért „túl korai lenne felmérni ezek teljes hatását.” Ugyanakkor hangsúlyozza:
ez a helyzet azt mutatja, hogy Európának sürgősen fel kell gyorsítania az átállást az energiarendszerek, a közlekedés, az élelmiszer-termelés és az ipar tekintetében – a beépített környezet megújítása mellett.
Az EEA szerint az elkövetkező évek kulcsfontosságúak lesznek annak eldöntésében, hogy Európa valóban képes-e megvalósítani a klímasemlegességről és környezetvédelemről szóló vállalásait, vagy pedig további intézkedésekre és jogszabályi szigorításokra lesz szükség ahhoz, hogy az uniós zöld célok ne maradjanak csupán ambiciózus ígéretek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images