Donald Tusk megbízása alapján Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak tavaly márciustól állt a CBA élén, előtte 2015 óta volt az iroda munkatársa.
Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak azt követően mondott le, hogy kedden tanúként hallgatták ki a parlamenti Pegasus-bizottságnál. A testület azt vizsgálja, hogy történt-e visszaélés a kémszoftver használatánál az előző, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt által vezetett kormánykoalíció idején.
A CBA elnöke a Pegasus-üggyel összefüggő iratok titkosítására hivatkozva csak részleges vallomást tett annak ellenére, hogy Tusk a kihallgatás előtt felmentette őt a témakörre vonatkozó titoktartási kötelezettség alól. Kwiatkowska-Gurdak egyúttal készségét fejezte ki, hogy részletesebb vallomást tegyen a zárt ajtók mögött megtartott bizottsági ülésen.
Marcin Bosacki, a fő lengyel kormánykoalíciós erő, a Polgári Koalíció képviselője, a vizsgálóbizottság alelnöke kedden újságíróknak elmondta: a CBA elnöke "többet mondhatott volna, túl széleskörűen értelmezte azt a jogosultságát, hogy ne tájékoztassa a bizottságot a birtokában lévő információkról".
A jelenlegi kormánykoalíció a CBA felszámolását tervezi, ez a koalíciós szerződés egyik pontja.
Az iroda feladatait részben a rendőrség, részben a belbiztonsági ügynökség (ABW) és az állami adóhivatal venné át.
A Pegasus-bizottság üléseit élőben közvetíti a lengyel média. Korábban tanúként meghallgatták mások mellett Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét, volt kormányfőt. Beidézték Zbigniew Ziobrót, a PiS képviselőjét, volt igazságügyi minisztert is. Ziobro előtte többször nem jelent meg a bizottság előtt, súlyos onkológiai betegsége mellett arra is hivatkozott, hogy az alkotmánybíróság tavaly alaptörvényt sértőnek minősítette a vizsgálóbizottság létrehozását.
Január végén a rendőrség bekísérte Ziobrót a bizottsági ülésre, amelyet viszont közvetlenül megjelenése előtt lezártak, és a politikus 30 napos letartóztatását kezdeményezték. Az ennek alapján benyújtott főügyészi indítványt csütörtök este a szejm megszavazta.
Ziobro úgy ítélte meg: a vizsgálóbizottság igazi célja nem az ő kihallgatása volt, hanem az, hogy politikai riválisként bebörtönözzék.
A Pegasus-bizottság korábban már megfogalmazta azt a gyanút, hogy a Ziobro által egykor irányított igazságügyi tárca kötelékében működő, a bűntettek áldozatainak támogatása és a bűnmegelőzés céljából létrehozott Igazságosság Alapból törvénysértő módon pénzügyi eszközöket folyósítottak a CBA-hoz a kémszoftver beszerzésére.
A képviselők megszavazták csütörtökön a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettes, a PiS képviselője mentelmi jogának ismételt megvonását is. Az erre vonatkozó indítványt az ügyészség azzal indokolta meg, hogy további nyolc rendbeli bűncselekmény elkövetésével gyanúsították meg Romanowskit az Igazságosság Alap ügyének egy másik szálában.
A Romanowski nevében felszólaló Marcin Warchol, a PiS egyik képviselője úgy látta: az új meggyanúsítások lényegében csak új formában ismétlik meg a korábban megfogalmazottakat.
Romanowskit eddig tizenegy rendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg az alap által kiírt pályázatok miatt. Az ellenzéki politikus jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott korábbi döntéseit.