Amikor Vlagyimir Putyin elnök 2022-ben csapatokat küldött Ukrajnába, számos nyugati vállalat – köztük a McDonald's és a Caterpillar – elhagyta Oroszországot, és sokan jelentős veszteségeket könyveltek el, például áron alul adták el eszközeiket.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump felborította a Nyugat eddigi politikáját Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatban: tárgyalásokat rendelt el Oroszországgal Ukrajna és az európai hatalmak részvétele nélkül, valamint az olajárak csökkentéséről beszélt – amelynek Oroszország az egyik legnagyobb exportőre.
Számos amerikai vállalat visszatérésére számítunk az orosz piacra 2025 második negyedévében.
– mondta a Reutersnek egy orosz szuverén alap (RDIF) vezérigazgatója, Kirill Dmitrijev.
"Az amerikai vállalatok visszatérése azonban nem lesz egyszerű, mivel sok piaci rést már betöltöttek" – tette hozzá Dmitrijev, az egykori befektetési bankár, aki az 1990-es években a Harvardon és a Stanfordon tanult.
Dmitrijev Szaúd-Arábiában találkozott több amerikai tisztviselővel, köztük Marco Rubio külügyminiszterrel, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval és Steve Witkoff közel-keleti különmegbízottal. Dmitrijev ugyan nem vett részt a rijádi találkozó politikai szekcióján, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója tárgyalt az amerikai tisztviselőkkel, de ő vezette az orosz delegációt a gazdasági szekcióban.
Mivel az Egyesült Államok és Oroszország ismét tárgyalóasztalhoz ült – egyes tisztviselők szerint az 1962-es kubai rakétaválság óta ez volt a legsúlyosabb diplomáciai válság –, egyes orosz szereplők remélik, hogy a gazdasági kapcsolatok is helyreállnak.
A korábban az amerikai Goldman Sachs és McKinsey cégeknél dolgozó Dmitrijev szerint
az amerikai vállalatok összesen 324 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy elhagyták Oroszországot,
amely a világ legnagyobb természeti erőforrás-készletével rendelkezik. A Reutersnek bemutatott számításai szerint az amerikai IT- és médiavállalatok 123 milliárd, a fogyasztói és egészségügyi szektor 94 milliárd, míg a pénzügyi szektor 71 milliárd dolláros veszteséget szenvedett el.
„Rengeteg eszközt gyakorlatilag nagyon alacsony áron, hatalmas kedvezménnyel adtak el” – mondta Dmitrijev kedden Rijádban. A nyugati vállalatok összesen 107 milliárd dolláros veszteséget ismertek el értékcsökkenés és kieső bevételek formájában – derült ki egy 2024. márciusi Reuters-elemzésből. Ukrajna kijelentette, hogy azok a vállalatok, amelyek nem hagyták el Oroszországot, a háborús erőfeszítéseket támogatják.
Dmitrijev szerint az amerikai olajipari óriáscégek, amelyek „nagyon sikeres üzletet folytattak Oroszországban”, előbb-utóbb visszatérnek.
Miért mondanának le azokról a lehetőségekről, amelyeket Oroszország biztosított nekik a természeti erőforrásokhoz való hozzáférésben?
– tette fel a kérdést.
Joe Biden volt amerikai elnök kijelentette, hogy célja „Oroszország gazdaságának megfojtása” volt, ennek ellenére az orosz gazdaság 2023-ban és 2024-ben gyorsabban nőtt, mint az amerikai vagy az európai uniós gazdaság. Trump ezzel szemben többször is hangoztatta, hogy alacsonyabb olajárakat akar, amihez szüksége lenne Szaúd-Arábia és Oroszország – a világ két legnagyobb olajexportőrének – együttműködésére.
A rijádi tárgyalások eredményeként az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott abban, hogy tárgyalócsoportokat hoznak létre a jövőbeni megbeszélésekre, valamint azon dolgoznak, hogy helyreállítsák a két ország diplomáciai képviseleteinek normális működését.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images