A kormány egy új fejlesztési programja, a Versenyképes Járások Program egyre közelebb a végkifutásához: a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közzétette a végrehajtási rendelet tervezetét társadalmi egyeztetésre. A programban elvileg olyan beruházások kapnának támogatást, amelyek hozzájárulhatnának a térségi egyenlőtlenségek mérsékléséhez, az alapinfrastruktúra fejlesztéséhez, valamint a helyi gazdaság élénkítéséhez.
A program a Területfejlesztési Alap forrásaiból valósulhatna meg, amelyet a 2023-ban elfogadott területfejlesztési törvény hívott életre.
Ebbe az éves helyi iparűzési többlet egy része kerülne be a gazdagabb önkormányzatoktól, amelyet aztán az elmaradottabb térségek fejlesztésére fordítanának. A kezdeményezés célja, hogy a nagyvárosok és a kisebb települések közötti fejlettségi különbségek csökkenjenek, és a falvak is élhetőbbé váljanak.
A támogatásra azok a járások lennének jogosultak, ahol az egy főre jutó GDP nem éri el az uniós átlag 120%-át.
Az önkormányzatok kizárólag konzorciumokban vagy társulásokban pályázhatnának, így biztosítva, hogy a fejlesztések több település számára is hasznosak legyenek.
A program négy fő területet támogatna:
- az infrastruktúra fejlesztését,
- a közszolgáltatások bővítését,
- a gazdaságélénkítést,
- valamint a településüzemeltetést.
A fejlesztési célok közé tartozhatna például az utak, közlekedési csomópontok korszerűsítése, az egészségügyi és oktatási intézmények fejlesztése, helyi vállalkozások támogatása, valamint a közterületek és közintézmények fenntartásának javítása.
A végrehajtási rendelet tervezete alapján a támogatási kérelmek elbírálása többlépcsős folyamatban zajlana. A program végrehajtásáért a közigazgatási és területfejlesztési miniszter felelne, aki minden évben pályázati felhívást tenne közzé a támogatási lehetőségekről. Az igényeket az illetékes főispánok gyűjtenék össze, akik továbbítanák azokat a vármegyei közgyűlés elnökének.
A fejlesztési javaslatokat ezután a Járási Fejlesztési Fórumok véleményeznék, amelyek minden érintett járásban működnének.
A fórumok tagjai közé tartoznának a vármegyei közgyűlés elnöke, a megyei jogú város polgármestere (ha van ilyen), valamint az érintett települések polgármesterei. Tanácskozási joggal részt vehetnének az országgyűlési képviselők, a helyi kamarák képviselői és a főispán is.
A Járási Fejlesztési Fórumok feladata az lenne, hogy a beérkezett pályázatok közül kiválasszák a leginkább indokolt fejlesztéseket.
A döntéseket kétharmados többséggel hoznák meg, és a támogatási javaslatokat továbbítanák a miniszternek, aki végül egyedi támogatói okiratokkal hagyná jóvá a források odaítélését.
A tervezet szerint a program rugalmas keretek között működhetne, így ha egy járás fejlesztési kerete év közben kiegészítésre szorulna, a miniszter további forrásokat is biztosíthatna. Ugyanakkor, ha egy Járási Fejlesztési Fórum nem hozna határidőn belül döntést, a vármegyei közgyűlés elnökének javaslata alapján a miniszter saját hatáskörben is dönthetne a támogatásokról.
A normaszöveg alapján a program egyik fontos alapelve az lenne, hogy a támogatott fejlesztések valóban a közösség érdekeit szolgálják. A pályázatok elbírálásakor különösen figyelembe vennék, hogy az adott projekt mennyire illeszkedik a területfejlesztési koncepciókhoz, milyen mértékben érinti több település lakosságát, és mennyire járul hozzá a térségi együttműködéshez.
A hatásvizsgálati lap alapján idén legalább 65 milliárd forintra pályázhatnak majd a járások, települési konzorciumok.
A társadalmi egyeztetés február 26-ig tart.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio