A Bizottság Tiszta Ipari Megállapodásról (Clean Indsutrial Plan) szóló tervezete az Európai Unió új stratégiája, amely a klímavédelem és az ipari fellendítés céljait kívánja összekapcsolni. Az új brüsszeli intézkedéscsomag várhatóan február 26-án kerül nyilvánosságra.
A cél az, hogy
erősebb üzleti alapot teremtsenek az európai ipar számára a klímasemleges beruházásokhoz és a tiszta technológiákhoz.
Bár az EU hosszú távon a gázfüggőség csökkentésére törekszik, a magas energiaárak és az ellátásbiztonság szempontjából a cseppfolyósított földgáz (LNG) rövid távon továbbra is kulcsszerepet játszhat. A tervezet szerint az EU „haladéktalanul kapcsolatba kíván lépni” megbízható és „költséghatékony” forrásokkal, amelyek segíthetnek az árak mérséklésében és az ellátás stabilitásának biztosításában.
Az Európai Bizottság haladéktalanul tárgyalásokat kezdeményez megbízható LNG-beszállítókkal, hogy a meglévő és jövőbeni exportprojektek kínálta további, költséghatékony beszerzési lehetőségeket felkutassa.
– áll a kiszivárgott tervezetben.
Ennek megfelelően az Európai Bizottság a japán példát követve
hosszú távú beruházásokat tervez külföldi LNG-infrastruktúra fejlesztésekbe, hogy tartósan kedvező szerződéseket biztosítson magának.
A „japán modell” egy olyan stratégiai megközelítés, amely az LNG-infrastruktúrába történő proaktív beruházásokra és hosszú távú beszerzési szerződések megkötésére épül, biztosítva a stabil és költséghatékony energiaellátást. Ennek központi eleme az LNG-projektek globális tőkefinanszírozása, amelyet gyakran állami támogatás is kísér.
Az Európai Unió már jó ideje dolgozik azon, hogy 2050-ig elérje a nettó zéró kibocsátást. Ennek részeként, a jelenlegi tervek szerint 2049 után már nem lehetne új gázszerződést kötni. Az árak csökkentésének érdekében a tervezet arra is javaslatot tesz, hogy összevont európai LNG-igényekkel (közös kereslettel) több évre szóló megállapodásokat kössenek a cégek.
Az Európai Unió közös beszerzési erejének kihasználása kulcsfontosságú a hosszú távú szerződésekben rejlő lehetőségek feltárásához, ami egyúttal stabilabb energiaárakat eredményezhet.
- fogalmaz a dokumentum.
A közös LNG-beszerzés elősegítheti az energiaárak stabilizálását, mivel a nagyobb, összehangolt kereslet kedvezőbb, hosszú távú szerződéseket eredményezhet, csökkentve a piaci ingadozások hatását. Emellett növelheti az ellátásbiztonságot és a költséghatékonyságot, hiszen az EU erősebb tárgyalási pozícióba kerülhet, jobb árakat érhet el, és diverzifikálhatja beszerzési forrásait, csökkentve ezzel az orosz gázfüggőséget.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images