A kormány célja, hogy a költségvetési hiányt 5% alá szorítsa, miközben 2029-re elérné az Európai Unió által elvárt 3%-os deficithatárt. A politikai bizonytalanság és a piacok ingadozása már most is kedvezőtlenül hatott a gazdasági növekedésre, de Lombard bízik benne, hogy a befektetői bizalom hamarosan helyreáll – írja a CNBC.
A francia gazdaság 0,1%-kal zsugorodott 2024 utolsó negyedévében, miután az előző három hónapban még 0,4%-os növekedést produkált – derül ki a francia jegybank adataiból.
A 2025-ös első negyedévben csupán 0,1-0,2%-os GDP-növekedés várható, miközben a piacok és az energiaszektor élénkülése némi reményt adhat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Franciaország gazdasági növekedése 2025-ben mindössze 0,8% lehet, ami törékeny kilátásokat jelez.
A 2025-ös költségvetés hosszú politikai csatározások után végül elfogadták, így a figyelem most Emmanuel Macron elnök vitatott nyugdíjreformjára irányul. A törvényjavaslat a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését tervezi 62-ről 64 évre, hogy biztosítsa a rendszer fenntarthatóságát. François Bayrou miniszterelnök jelezte, hogy az ügy ismét napirendre kerülhet, ami próbára teheti a kormányzat reformképességét.
Lombard szerint a szakszervezetek és munkaadók három hónapon belül megállapodásra juthatnak, ami lehetővé tenné a törvény gyors parlamenti elfogadását.
A pénzügyi elemzők azonban továbbra is aggódnak. A Fitch Ratings figyelmeztetett, hogy a nyugdíjreform visszavonása veszélyeztetheti a költségvetési konszolidációt, és középtávon negatív hatással lehet Franciaország pénzügyi kilátásaira. Mivel az ország az EU egyik legmagasabb nyugdíjkiadással rendelkező állama, a hosszú távú gazdasági stabilitás elérése komoly kihívás marad a francia vezetés számára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio