Németország ipara komolyan hanyatlik, amelyet a koronavírus-járvány, az energiaárak emelkedése és a globális verseny éleződése egyaránt súlyosbított. Az ország az elmúlt négy évben közel negyedmillió ipari munkahelyet veszített el, miközben politikai vezetők és iparági szereplők egyre hangosabban figyelmeztetnek a deindustrializáció veszélyeire. Friedrich Merz, a kereszténydemokraták (CDU) vezetője és potenciális kancellárjelölt szerint a német ipar vállalatai tömegesen telepítik át tevékenységüket külföldre, és az egyszer elveszített hazai beruházások nem térnek vissza.
Bár a teljes német foglalkoztatottság 2020 eleje óta 4,8 százalékkal nőtt, ez főként a szolgáltató szektor bővülésének köszönhető,
míg a feldolgozóiparban és különösen az autóipari beszállítóknál jelentős leépítések történtek.
Az ágazati szervezetek, például a VDA és a Gesamtmetall, további munkahelyek megszűnésére figyelmeztetnek, előrevetítve, hogy az elkövetkező öt évben akár 300 ezer állás is eltűnhet a német iparból. Eközben az ipari nagyvállalatok, például a Volkswagen, a Thyssenkrupp és a BASF, jelentős tőkevesztést szenvedtek el, összesen 50 milliárd euróval csökkent piaci értékük az elmúlt öt évben – írja a Financial Times.
Az ipari visszaesés egyik fő oka Németország versenytársaihoz képest rendkívül magas energiaárai.
Az ország már 2021-ben is szenvedett az orosz gáztól való függőség következményeitől, de az ukrajnai háború kitörése után az energiaárak drasztikus emelkedése tovább súlyosbította a helyzetet. Az energiaköltségek különösen a vegyipart és az acélipart érintik, amelyek együttesen Németország földgázfogyasztásának 60 százalékát teszik ki.
Szakértők szerint az ágazat szereplői még 2030-ban is jelentősen többet fizetnek majd az energiáért, ami tovább csökkentheti versenyképességüket.
A vállalati pénzügyi helyzet romlását a Weil, Gotshal & Manges jogi cég is megerősítette, amely szerint a német vállalatok finanszírozási nehézségei akár a pandémia csúcsidőszakának megfelelő szintet is elérhetik a következő évben a brit lap szerint. Miközben a CDU vezetője, Friedrich Merz adócsökkentésekkel, energiaár-mérsékléssel és bürokráciacsökkentéssel ígéri fellendíteni az ipart, a koalíciós kényszer kihívásokat jelenthet az ipari szempontból kulcsfontosságú reformok végrehajtásában.
Az iparági képviselők szerint sürgős beavatkozásra van szükség, különben Németország hosszú távon elveszítheti gazdasági vezető szerepét Európában.
Címlapkép forrása: © 2019 Bloomberg Finance LP