Tényleg azt látjuk, hogy Trump elnök és csapata a problémamegoldók csapata, olyan embereké, akik már számos nagy kihívást nagyon gyorsan, nagyon hatékonyan és nagyon sikeresen megoldottak
– fogalmazott Dmitrijev a Reuters szerint.
A tárgyalásokon az amerikai delegációt Marco Rubio külügyminiszter, Mike Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója és Steve Witkoff közel-keleti megbízott képviseli. Orosz részről Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Uzsakov, Putyin külpolitikai tanácsadója vesz részt a megbeszéléseken.
Az amerikai fél igyekszik a keddi tárgyalásokat csak első kapcsolatfelvételként beállítani.
Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő szerint „ez a Putyin és Trump elnök közötti kezdeti beszélgetés lefolytatása arról, hogy talán lehetséges-e egyáltalán ez az első lépés, mik az érdekek, lehet-e ezt kezelni”.
A Kreml ugyanakkor azt sugallta, hogy a megbeszélések kiterjednek
az orosz-amerikai kapcsolatok teljes komplexumára, valamint az Ukrajnával kapcsolatos esetleges rendezésről szóló tárgyalások és a két elnök találkozójának előkészítésére.
Dmitrijev rámutatott az amerikai vállalatok Oroszországból való kivonulásának gazdasági következményeire is: „Nagyon fontos megérteni, hogy az amerikai vállalkozások mintegy 300 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy elhagyták Oroszországot. Tehát sok országnak hatalmas gazdasági áldozata van abból, ami most történik, és mi úgy gondoljuk, hogy a megoldás a továbblépés útja.”
Az amerikai-orosz tárgyalásokkal párhuzamosan az európai vezetők Párizsban rendkívüli csúcstalálkozót tartottak, hogy egységes stratégiát alakítsanak ki. Dick Schoof holland miniszterelnök az X-en hangsúlyozta: "Mindenki érzi a nagyfokú sürgősséget. Ebben az Európa biztonsága szempontjából döntő pillanatban továbbra is Ukrajna mögött kell állnunk".
Az európai országok felismerték, hogy többet kell tenniük Ukrajna biztonságának garantálásáért. Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok biztonsági kötelezettségvállalására van szükség ahhoz, hogy az európai országok békefenntartó erőket küldhessenek Ukrajnába.
Ukrajna, amelyet nem hívtak meg a szaúd-arábiai tárgyalásokra, jelezte, hogy nem fogad el semmilyen, a nevében kötött békeszerződést.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Saudi Arabia Foreign Ministry / Handout /Anadolu via Getty Images