Fontos adózási kérdést vetett fel Nagy Márton
Gazdaság

Fontos adózási kérdést vetett fel Nagy Márton

Portfolio
Brüsszelben tanácskoznak kedden az EU pénzügyminiszterei, ahonnan bejelentkezett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy jelenlegi formájában a globális minimumadó valóban érvényes lesz-e a jövőben, és képes-e elősegíteni az Európai Unió versenyképességének megőrzését vagy megerősítését.

Először képviselte Magyarországot az Ecofin ülésén Nagy Márton, hiszen nemrégiben lett a költségvetési, valamint adóügyi kérdésekért is felelős a kormányban. A közösségi médiában megjelent tájékoztatásai alapján az eseményen terítékre került a globális minimumadó ügye.

Mint mondta, ez fontos téma annak fényében, hogy az Egyesült Államok úgy döntött, visszalép a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által meghatározott globális minimumadó-megállapodástól.

"Magyar pénzügyminiszterként kezdeményeztem: az Európai Unió és az egyes tagországok alakítsák ki álláspontjukat arról, hogy

a globális minimumadót – az USA kilépésének ellenére – be kell-e vezetni. Ez ugyanis teljesen új helyzetet teremt

- vélekedett a miniszter.

Meg kell vizsgálnunk, hogy jelenlegi formájában alkalmas lesz-e a globális minimumadó az Európai Unió versenyképességének megőrzésére vagy megerősítésére - tette hozzá Nagy Márton a bejegyzésben, és ugyanezt elmondta videós nyilatkozatában is.

A tárcavezető felveti azt, hogy "el kell kerülnünk, hogy a nagy multinacionális vállalatok elhagyják az Európai Uniót és például az Egyesült Államokba vagy más országokba települjenek át".

Védelmi kiadások ügye

A miniszter kitért arra is, az EU tagállamai között vita zajlik arról, hogy a védelmi kiadásokat miként kezeljék a költségvetési szabályokban, tekintettel az egyre növekvő geopolitikai kihívásokra és a NATO kötelezettségeire. Elmondta, hogy az új uniós javaslat szerint a védelmi kiadásokat kiemelnék a költségvetésből, és nem kerülne túlzottdeficit-eljárás alá az az ország, amely növeli a védelmi kiadásokat. Mint megjegyezte, a javaslat még kezdeti szakaszban van, kevés konkrétummal. Lényegében két pont köröl zajlik a vita: egyrészt, hogy mi számít védelmi kiadásnak, ebben a kérdésben Magyarország határozottan úgy véli, minden országnak magának kell döntenie, míg mások a NATO által meghatározott védelmi kiadási definíciót követnék - mondta az MTI beszámolója szerint. Másrészt kérdés, hogy mi az a referenciaérték, amihez képest a növekvő védelmi kiadások már nem számítanak bele a kiadásokba. A tagállamok sürgetik a részletszabályok kidolgozását, és várhatóan tavaszra elkészül egy átfogó javaslatcsomag - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.

Miről is van szó?

Minden belföldi társaság esetén, ahol nem egyedi társaságról beszélünk, hanem valamilyen vállalatcsoport tagjáról, 2024. január 1-jén lépett hatályba Magyarországon a globális minimumadó törvény. A globális minimumadó kapcsán elsődlegesen a helyi kiegészítő adó, azaz a QDMTT adóelőleg bevallási kötelezettség releváns, ami frissen került be a magyar jogszabályba. Az érintett naptári éves adózóknak 2025 november 20-ig már adóelőleg-bevallást kell benyújtaniuk és előleget kell fizetniük a 2024-es adóévre vonatkozóan.

Az új rendszer célja, hogy igazságosan ossza el a jövedelemadókat azok között az országok között, ahol az érintett nagyvállalatok működnek, és ezek adóalapját megtermelik. Másrészt ezáltal szeretnék elérni, hogy a multinacionális cégek se bújhassanak ki az adófizetés alól, és ők is járuljanak hozzá az adott államok költségvetéséhez (nyereségátcsoportosítási technikák visszaszorítása a cél). A nagy multicégeknek legalább egy 15%-os effektív társasági adót kell fizetniük világszerte. Ez azokra a vállalatcsoportokra vonatkozik, amelyek konszolidált éves bevétele eléri vagy meghaladja a 750 millió eurót. 

A magyarországi új jogszabály új adóalap-megállapítási módszereket, adókalkulációkat és mentesítési lehetőségeket vezetett be. A törvény értelmében a kiegészítő adót a magyar államnak kell megfizetniük azoknak a vállalatcsoportoknak, amelyek effektív adókulcsa nem éri el a 15%-ot. 

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Kocsis Zoltán

Holdblog

USA-kivételesség? Hogy mi?

Az USA részvénypiaca a valaha volt legjobb, legalábbis ezt szoktuk gondolni. Pedig ha az ember jó hozamokat keres, máshol érdemes kutakodni. Az Egyesült Államok értékei,... The post USA-kivétele

Kiszámoló

Bookingos csalás

Az internet tele van online csalókkal, miért pont a booking.com lenne a kivétel ez alól. Számtalan módon akarnak pénzt kicsalni tőled a booking oldalán is, a nemlétező apartmantól kezdve odáig

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Oroszország esélyt kaphat, hogy egy puskalövés nélkül elfoglalja egész Ukrajnát
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
GettyImages-2159516625-áruház-értékesítés-fogyasztás-kínálat-kiskereskedelem-piac-termék-üzlet