Az Egyensúly Intézet legfrissebb gazdasági előrejelzése szerint 2025-ben a magyar GDP 2 százalékkal, 2026-ban pedig 2,4 százalékkal növekedhet.
A gazdasági bővülés fő motorja a lakossági fogyasztás lehet, amelyet a reálbérek emelkedése és a fiskális ösztönzés is támogat. Az export gyenge teljesítménye és a külkereskedelmi egyenleg romlása azonban visszafoghatja a növekedést.
Az előrejelzés szerint az infláció 2025 januárjában éri el csúcspontját, majd az év közepéig lassul, ezt követően viszont újra gyorsuló trendet mutat.
Az Egyensúly Intézet 2025-re 4,1%-os, 2026-ra pedig 5,0%-os éves inflációt prognosztizál.
A magasabb árnövekedési ütemet a várható fiskális és monetáris lazítás, valamint a belső kereslet élénkülése okozhatja.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) mozgástere szűk szerintük: bár a gazdaság élénkítéséhez szükség lenne a kamatcsökkentésre, ez az árfolyam stabilitását veszélyeztetné. Az Egyensúly Intézet úgy látja, a jelenlegi jegybanki vezetés nem módosít a kamatpolitikán, azonban a 2025 márciusában hivatalba lépő új vezetés enyhíthet a monetáris kondíciókon.
A forint jelenleg túlértékelt, ami az exportőrök versenyképességét csökkenti és mérsékli a gazdasági növekedést.
Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint 2025-ben az euró-forint árfolyam a 409–422 forintos, míg 2026-ban a 417–435 forintos sávban mozoghat.
Az árfolyamgyengülést a kamatkülönbözet csökkenése és a magyar gazdaságpolitika iránti bizalom hiánya hajthatja.
A szakértők szerint a külkereskedelmi egyenleg romlása várható, mivel az import növekedése meghaladja az export bővülését, miközben a külpiaci kereslet gyenge marad.
A nemzetközi kereskedelempolitikai feszültségek is negatív hatást gyakorolhatnak a magyar kivitelre.
A munkaerőpiac lassulásának első jelei már 2024-ben megmutatkoztak: az év végén a foglalkoztatottak száma 25,2 ezer fővel csökkent, a munkanélküliség pedig 4,4%-ra emelkedett.
Az Egyensúly Intézet 2025-re 4,6%-os, 2026-ra pedig 4,2%-os munkanélküliségi rátát vár.
A foglalkoztatás növekedése minimális maradhat: 2025-ben és 2026-ban mindössze 0,0–0,1%-os bővülés valószínűsíthető. Ennek következtében a bérek növekedési üteme is mérséklődhet. A versenyszférában 2025-ben 3,8%-os, 2026-ban pedig 3,4%-os medián reálbér-emelkedést prognosztizál az agytröszt.
A háztartások fogyasztása 2025-ben 3,9%-kal, 2026-ban pedig 3,7%-kal növekedhet reálértéken. Bár a bérek emelkednek, a fogyasztás bővülési üteme elmaradhat ettől, mivel a megtakarítási hajlandóság továbbra is magas marad.
A 2025-ben esedékes nagy összegű állampapír-kifizetések nem fognak teljes egészében a fogyasztásba áramlani, mivel ezek elsősorban a magasabb jövedelmű háztartások kezében összpontosulnak. A 2026-os választások közeledtével azonban a fiskális politika valószínűleg élénkíteni fogja a keresletet, ami támogathatja a fogyasztás bővülését.
Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint a magyar gazdaság fokozatos élénkülés előtt áll, de a növekedést számos kockázat árnyékolja. Az infláció mérséklődése csak átmeneti lehet, míg a forint további leértékelődése várható. A munkaerőpiac gyengülése és a bérek lassuló növekedése miatt a háztartások fogyasztása is korlátozott maradhat. A 2026-os választási év fiskális ösztönzése ugyanakkor jelentős hatással lehet a gazdasági folyamatokra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images