A Bankszövetség és a KAVOSZ Zrt. vállalásának köszönhetően a Széchenyi Kártya Program hiteleit még kedvezményesebb kondíciókkal vehetik igénybe a hazai kis- és középvállalkozások. A Nemzetgazdasági Minisztérium soron kívül jóváhagyta a kondíciós listák módosítását, ennek eredményeként március 1-je helyett már a mai naptól fél százalékponttal csökkentett kamatozással érhetők el a Széchenyi Kártya hitelek.
A beruházási hitel jellegű kölcsönök kamata 3,5-ről 3 százalékra csökken, míg a Széchenyi Kártya folyószámlahitel, likviditási hitel és turisztikai hitel kamata azonos mértékű kamatcsökkentés után évi 4,5 százalékos kamat mellett válik elérhetővé.
További részletek a Krisán Lászlóval, a KAVOSZ vezérigazgatójával készült interjúnkban olvashatók:
Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár emlékeztetett: a beruházási típusú Széchenyi Kártya termékek kamatszintjét a kormány már 2024 novemberében 5-ről 3,5 százalékra csökkentette. Az intézkedés bevezetésétől 2025. január végéig igényelt 4011 beruházási hitel darabszáma 50 százalékkal, az igényelt 119 milliárd forintnyi hitelösszeg pedig 43 százalékkal múlta felül a 2024. augusztus-októberi adatokat, míg a megelőző év azonos időszakához viszonyítva a darabszámban 24, az igényelt hitelösszegben pedig 9 százalékot meghaladó növekedés figyelhető meg.
A kamatcsökkentésnek köszönhetően egy átlagos, 100 millió forintos 10 éves futamidejű beruházási hitel esetében a kölcsön törlesztési terhe 15 százalékkal csökkenhet. A Demján Sándor Program indulását megelőző 5 százalékos kamatozású hitelhez képest pedig közel 40 százalékkal csökken a Széchenyi Kártya beruházási hiteleit igénylő vállalkozások finanszírozási terhe. A Széchenyi Kártya beruházási hitelek esetében további kedvezményt jelent, hogy az új igénylőknek a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elengedi az első éves kezességvállalás díját.
Az államtitkár hozzátette: a likviditási hitelek kamatcsökkentése segíthet abban, hogy a vállalkozások fel tudjanak készülni a fogyasztói bizalom erősödésével járó keresletbővülésre, azaz ne legyen készletezési vagy cash-flow akadálya a fellendülő forgalom kiszolgálásának.
A Széchenyi Kártya Program 2002-es indulása óta már több mint félmillió hitelszerződés került megkötésre, az ügyfeleknek kihelyezett összeg pedig meghaladta a 8.500 milliárd forintot. A hazai bankok 2020 júniusától 2024 decemberéig 218 ezer hitelkérelmet fogadtak be 8.247 milliárd forint értékben, amelyből közel 171 ezer szerződéskötés történt, így 5.887 milliárd forint állami kamattámogatás mellett elérhető kedvezményes forrás került a magyar vállalkozásokhoz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images