A magyar külgazdasági és külügyminiszter a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtóértekezletén jelezte, hogy részletesen átbeszélték a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseit, és több lényeges jelzést is tett:
- A Mol kazahsztáni jelenléte kapcsán emlékeztetett arra, hogy a vállalat 80 milliárd forintnyi beruházási programot hajtott végre eddig a közép-ázsiai országban, amelynek nyomán már "300 millió köbméternyi földgázt termelt ki abból a mezőből, amelyen már öt kútjuk is működik" - mondta.
- Jelezte: "Ma az energiaügyi miniszterrel megállapodtunk abban, hogy Kazahsztán kormánya támogatja, hogy a Mol újabb kőolaj- és földgázmezők kitermelésében vegyen részt". Azt is elárulta: "Körvonalazódik egy kazah-kínai-magyar stratégiai együttműködés, amelynek nyomán a Mol egy nagy, technológiailag összetett mező kitermelésében vehet részt itt a jövőben".
- Kitért arra is, hogy a magyar vállalatok lényeges szerepet játszanak a kazah mezőgazdaság modernizálásában is, ugyanis hamarosan egy 25 milliárd forintnyi beruházás keretében laboratóriumokat, takarmányüzemeket és oktatási központokat fognak létrehozni az országban.
- Közölte, hogy a gyógyszeripar területén mostanra a Richter a kilencedik legnagyobb szereplővé vált, amely több mint tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolított le tavaly, de például a hazai orvosi műszerek is betörtek már a kazah piacra.
- Üdvözölte, hogy a nukleáris energia területén is nagy lehetőség nyílik az együttműködésre, hiszen Kazahsztánban népszavazás döntött az atomerőmű-építésről. Ezután jelezte: "Az MVM által kifejlesztett és birtokolt száraz hűtési technológia pedig komolyan megfontolásra kerül itt, mint a leendő atomerőművek hűtését biztosító technológiai megoldás".
A tárcavezető bejelentette, hogy májustól ismét közvetlen légijárat köti össze Kazahsztánt és Magyarországot, Budapestről az ország harmadik legnagyobb városa, Simkent lesz ily módon elérhető.
Címlapkép forrása: Szijjártó Péter Facebook-oldala