Durván drágul az egyik alapszolgáltatás - Lehagyjuk az EU-t is
Gazdaság

Durván drágul az egyik alapszolgáltatás - Lehagyjuk az EU-t is

Amikor a családi kasszát megterhelő tételeket kell említeni, akkor jellemzően nem a postai szolgáltatások jutnak először az ember eszébe. Egy levél, vagy csomagfeladás díja járulékos költség, jellemzően párszáz vagy maximum ezer forintos tétel. Ezért nem is feltétlenül tűnik fel, hogy milyen lendületesen nőtt ezeknek a díja az elmúlt évtizedekben.

Az elmúlt 25 évben a postai szolgáltatások áremelkedése jelentősen meghaladta az átlagos infláció mértékét, ez alól csak néhány év volt kivétel, például 2022, amelynek második felében indult be az európai rekorder infláció Magyarországon.

A grafikonon zölddel a postai árak emelkedését ábrázoltunk, pirossal pedig az általános inflációét. 2000 óta átlagosan 3,6 százalékponttal volt magasabb a postai árak emelkedése a fogyasztói árindexnél.

A különbségnek több magyarázata is lehet.

  • A postai szállítás munkaerő-igényes szolgáltatás, és a bérek az utóbbi két évtizedben jelentősen nőttek Magyarországon.
  • Ugyanez igaz az üzemanyagárakra és a logisztikára, nem beszélve a járművek drágulásáról, amely a gyenge forint következménye.
  • Nagy lett a verseny, miközben a klasszikus levélküldés visszaesett, ami a fix költségeket kevesebb küldeményre osztja szét.
  • A postahivatalokat is fenn kellett tartani, a kormány sokáig nem mert szembenézni azzal, hogy sok kispostát nem lehet fenntartani, az utóbbi években gyorsult fel a folyamat, hogy az egyes, kisebb településen lévő hivatalok postapartnerként működnek tovább.

Lapunk megkérdezte a Postát, hogy mi állhat az átlagon felüli növekedés mögött - amely egyébként nem csak az általános magyar inflációhoz képest szembetűnő, de az uniós árakhoz képest is - de csak annyit írtak, hogy

a Magyar Posta közönséges levélárai (50 gramm – 270 Ft), összehasonlítva a V4 országokkal (Lengyelország, Csehország, Szlovákia), de akár az Európai Unió többi tagországával (pl. Németországgal (ahol 1.10 EUR)), Franciaországgal (1,39 EUR), Dániával 29DKK=cc.1600 Ft), Svédországgal (22 SEK= cc.791 forint), Portugáliával (1,08 EUR) is, alacsonyabbak.

Ezt - ha nem is teljes mértékben -, de alátámasztja az Európai Bizottság árösszehasonlító oldala, amely a belföldi és külföldi csomag- valamint levélfeladási árakat hasonlítja össze. Ebben az 500 grammos sztenderd levélfeladás árait tekintve 2023-ban valóban a legolcsóbbak között állt, de eszerint az adatbázis szerint Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban, Szlovákiában, Cipruson, sőt Németországban is olcsóbb ez a küldemény belföldre a nemzeti postával. Ettől természetesen a Posta állítása az 50 grammos levéllel kapcsolatban még lehet igaz.

Az Eurostat szerint a postai szolgáltatások az elmúlt bő két évtizedben az uniós átlagnál magasabb ütemben emelkedtek Magyarországon.

A fix, 2005-ös bázisú grafikonon még jobban látszik a növekedés, a postai árak különösen az elmúlt években kezdek jelentősen növekedni, összhangban az általános infláció emelkedésével.

2btnbt

A V4-országokhoz képest is jelentős a drágulás

A magyar drágulás összességében, 2002-től nézve magasabb volt, mint a V4-es országok áremelkedése, amely az elmúlt két évtizedben jelentős különbségeket mutatott. Magyarország és Szlovákia rendszeresen magasabb inflációs mutatókat produkált: Magyarországon például 2003-ban 13,6 százalék, 2008-ban 9,7 százalék, 2020-ban 12,2 százalék, míg 2023-ban rekordszintű 21 százalékos emelkedés következett be.

Szlovákia szintén érzékenyen reagált, különösen 2003-ban (25,3 százalék) és 2023-ban (18 százalék). Lengyelország és Csehország általában stabilabbnak tűnt, de itt is voltak kivételek, például Lengyelország 23,5 százalékos ugrása 2013-ban, vagy Csehország 33,3 százalékos rekordemelkedése 2008-ban.

A cseh piac gyakran mutatott éves ingadozást, például 2006–2007 között közel nulla, míg 2016–2017 között kétjegyű növekedést. Összességében Magyarország és Szlovákia voltak a legváltozékonyabbak, míg Lengyelország hosszú távon alacsonyabb, de 2013 után egyre instabilabb árszintet mutatott.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Minden birodalom halandó - igen, az USA is

Make America Great Again - hangzik Trump jelszava, pedig a szövetségesek fenyegetése és a geopolitikai ellenfelek igényeinek kielégítése általában egy hanyatló birodalom ismérvei. Az átlagos..

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Lezárult az orosz-amerikai csúcstalálkozó – 5 pontban a lényeg
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
autó jogosítvány kresz tábla