Portfolio signature

A labor, ami magát működteti és közben megoldja az energiaválságot?

A mesterséges intelligencia (AI) a 21. század legnagyobb dobásának tűnik: új, forradalmi utakat nyit a tudomány, az ipar és a mindennapi élet területén egyaránt. Az energiaipar sem maradhat ki ebből a gyorsuló fejlődésből, sőt, az AI már most elképesztő eredményeket hoz a kutatás-fejlesztésben, a termelés optimalizálásában és a költségek csökkentésében. Hogyan lesznek hatékonyabbak az akkumulátorok? Felgyorsíthatja-e az AI a tesztelési folyamatokat? Milyen szerepe lehet a gigantikus adatbázisoknak és digitális ikreknek az áttörő innovációk születésében? A következő évtized választ adhat ezekre a kérdésekre, és nem túlzás azt állítani, hogy a tét óriási: az AI segítségével a tiszta energia forradalma új lendületet vehet.

A mesterséges intelligencia az úgynevezett általános célú technológiák (General Purpose Technology, GPT) közé sorolható, olyanok közé, mint a gőzgép vagy az elektromosság. Ezek abban közösek, hogy nem csupán egyetlen iparágban idéznek elő radikális változást, hanem az egész gazdaságra és társadalomra hatást gyakorolnak. Az AI éppen ezért elképesztő potenciállal rendelkezik a világ energiaiparának átalakításában is.

Az elmúlt években ugrásszerű fejlődést láthattunk a napelemek, szélfarmok és elektromos autók területén. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is rendre hangsúlyozza, hogy a költségcsökkentések és a hatékonyságnövekedés elengedhetetlenek ahhoz, hogy a globális klímacélok mellett az energiaellátás biztonsága is garantált legyen.

A cél egyszerűen összefoglalható: jobb, olcsóbb és fenntarthatóbb technológiákat kell létrehoznunk.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés