Az alkalmazás január 19. óta nem volt letölthető az új amerikai felhasználók számára, mivel akkor lépett volna hatályba az a törvény, amely megtiltja a TikTok használatát, amennyiben a kínai anyavállalat, a ByteDance nem értékesíti azt. A platformnak 170 millió felhasználója van az Egyesült Államokban.
Joe Biden korábbi elnök tavaly áprilisban írta alá a tilalomról vagy eladásról szóló törvényt. A törvényhozók attól tartanak, hogy a kínai kormány a TikTokon keresztül hatalmas mennyiségű személyes adathoz juthat hozzá, és a platformot politikai befolyás gyakorlására használhatja. Az Egyesült Államok még soha nem tiltott be jelentős közösségi médiaplatformot, és a tavaly elfogadott törvény széleskörű felhatalmazást ad a kormányzatnak arra, hogy más kínai tulajdonú alkalmazásokat is betiltson, illetve azok eladását kérje.
Donald Trump amerikai elnök ezután hivatalba lépésének első napján aláírta azt a rendeletet, amely 75 nappal, április 5-ig elhalasztotta a törvény hatályba lépését. A TikTok Trump biztosítékai után újraindította a szolgáltatást, de a Google és az Apple továbbra is távol tartotta az alkalmazást az amerikai alkalmazásboltjaikból.
Elemzők szerint azért, mert a Google és az Apple biztosítékot várt arra, hogy nem fogják őket felelősségre vonni az alkalmazás terjesztéséért.
Trump csütörtökön jelezte, hogy a mobilalkalmazások áruházait vagy digitális piactereit működtető vállalatok - ahol a felhasználók böngészhetnek, letölthetnek és frissíthetnek alkalmazásokat - nem kell büntetéssel számolniuk a TikTok alkalmazás fenntartása miatt. Trump közölte, hogy a TikTok-ra vonatkozó 75 napos határidő meghosszabbítható, de hozzátette, nem hiszi, hogy erre szükség lesz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images