Újabb fejlemények érkeztek Brüsszelből az európai energiabiztonság kapcsán. Az Európai Bizottság ugyanis
technikai szintű egyeztetésekbe kezdett Magyarországgal és Szlovákiával az Ukrajnai gáztranzit jövőjéről
- derült ki az Európai Bizottság szokásos sajtótájékoztatóján. Patricia Barra, az ukrajnai ügyekkel foglalkozó újságíró arra volt kíváncsi, milyen konkrét tárgyalások zajlanak jelenleg az ukrán gáz- és olajtranzitról, illetve Magyarország mikor kap hivatalos meghívást a folyamatba.
Voltak-e konkrét megbeszélések Ukrajnával arról, hogy Európa gázellátása érdekében folytassák a gáztranzitot, illetve hogy fennmaradjon a kőolajszállítás?
A Bizottság a kérdésre válaszolva megerősítette, hogy
egy külön munkacsoportot (high level group) hoz létre, amely a régió energiabiztonságával foglalkozik.
A bizottsági szóvivője hozzátette, hogy bár több szálon is egyeztetnek Ukrajnával, egyelőre nem tudnak részletes információt adni arról, mikor ül össze először a munkacsoport, amely a magyar és szlovák kormány képviselőit is magában foglalná.
Természetesen folyamatosan egyeztetünk ukrán partnereinkkel, nem csupán a gázinfrastruktúra, hanem az energiaszektor egészének vonatkozásában is. Amint sor kerül egy olyan találkozóra, amelyen Magyarország, Szlovákia, Ukrajna és az Európai Bizottság képviselői is részt vesznek, a szokásos módon tájékoztatást adunk róla.
Amikor Patricia Barra rákérdezett, hogy biztosan részt vehet-e Magyarország minden releváns egyeztetésen, a szóvivő így reagált:
Természetesen kapcsolatban vagyunk minden érintett tagállammal és országgal, amelyek jelezték igényüket a folyamat nyomon követésére, azonban jelenleg nincs megerősíthető új információ.
Az ügy előzménye a január 27-i uniós tagállami nagyköveti ülés. Ezen a találkozón született meg az a kompromisszumos megállapodás, amelynek eredményeként Magyarország megkapta a kért garanciákat energiaellátásának biztonságára, így végül hozzájárult az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításához.
Az Európai Bizottság ugyanis vállalta, hogy
folytatja az ukrán gáz- és olajtranzitról szóló tárgyalásokat, valamint biztosítékokat kér Ukrajnától az Európába irányuló kőolajvezetékek zavartalan működtetésére
- mindezt a magyar és a szlovák kormány bevonásával.
Ezzel a magyar kormány elengedte a vétófenyegetést, Szijjártó Péter pedig bejelentette, hogy hazánk „megkapta a kért garanciákat az energiabiztonságra.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images