Idén folytatódhat az energiaátállás legfontosabb megújuló energia technológiáinak költségcsökkenése a kínai gyártókapacitások további bővülésével párhuzamosan.
2025-ben az előző évhez képest várhatóan 2-11%-kal mérséklődnek
az olyan tiszta technológiák teljes élettartamra vetített villamosenergia-termelési költségei (LCOE) mint a szélerőművek, napelemek és akkumulátorok - áll a Bloomberg elemző cégének (Bloomberg New Energy Finance - BNEF) új jelentésében.
Ez azt jelenti, hogy az ezen technológiákkal történő energia-előállítás költségei 2024. után idén újabb rekord mélypontokra süllyedhetnek, miközben az új szél- és napenergia-parkok már jelenleg is alacsonyabb villamosenergia-termelési költségeket kínálnak szinte mindenhol, mint az új szén- és gázerőművek. (Megjegyzendő, hogy a vizsgált költségek nem foglalják magukba a villamosenergia-rendszer időjárásfüggő megújulókhoz kapcsolódó egyéb, például kiegyensúlyozási, illetve szezonális energiatárolási költségeit.)
Közben Kína tiszta technológia gyártó túlkapacitása a protekcionista gazdaságpolitika erősödéséhez vezetett, és bizonyos országok importtarifákat vetettek ki a saját piacaikat, illetve iparukat veszélyeztető olcsó behozatal korlátozására.
Ezek a kereskedelmi akadályok ugyan időszakosan megakaszthatják a tiszta technológiák költségcsökkenését, de a BNEF várakozásai szerint az LCOE így is 22-49%-kal zuhanhat 2035-ig.
Ami a 2024-es folyamatokat illeti, az akkumulátoros energiatároló projektek esetében a teljes élettartamra számolt költség a megelőző évhez képest globális átlagban harmadával esett, 104 USD/megawattórára. Az árcsökkenés fő hajtóereje az volt, hogy az elektromosautó-értékesítések növekedésének lassulása miatt túlkínálat alakult ki az akkupakkok piacán. A fix tengelyes napelemparkok esetében a költségek átlagosan 21% zuhantak 2024-ben. A napelemmodulokat gyártási költségen vagy az alatt értékesítették tavaly, szintén az ellátási lánc túlkapacitásai miatt, és nincs jele annak, hogy 2025-ben enyhülne a helyzet.
Idén minden vizsgált technológiánál folytatódhat a trend.
2025-ben az akkumulátorok esetében a költségek újabb 11%-kal csökkenve jócskán a vízválasztónak tartott 100 USD/MWh alá, a 93 USD/MWh szint környékére ereszkedhetnek.
Hasonló mértékű zuhanás várhat a tengeri (offshore) szélerőművek LCOE-jére, amely 87 USD/MWh-ról 9%-kal 67 USD/MWh-ra zuhanhat. Közben, ha lassabban is, de folytatódik a szárazföldi (onshore) szélerőművek és a napelemparkok költségcsökkenése is, így a tavalyi 38, illetve 36 USD/MWh-ról 37, illetve 35 USD/MWh-ig mérséklődhet a teljes élettartamra számolt áramtermelési költség.
![KÉP _ 250212 _ forrás BNEF](https://pcdn.hu/articles/images-xs/k/e/p/kep-250212-forras-bnef-732801.jpg)
A jelentés kiemeli, hogy az árcsökkenés olyan mértékű, hogy az új naperőművekkel elérhető áramtermelési költségek már az Egyesült Államokban is támogatások nélkül is elérhető távolságban vannak az új gázerőművekétől, pedig a tengerentúli gázárak mindössze az európai és ázsiai árszint negyedét teszik ki.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 2024-es éves jelentése szerint a naperőművek és a szárazföldi szélerőművek már 2023-ban is alacsonyabb teljes élettartamra számított áramtermelési költséget értek el az Egyesült Államokban (és Kínában), mint a kombinált ciklusú gázturbinás erőművek (CCGT), és 2030 után a tengeri szélerőművek is átkerülnek ebbe a körbe, az árelőny pedig a következő években tovább nőhet. Az Európai Unióban pedig már a naperőművek, a szárazföldi és a tengeri szélerőművek is egyaránt kisebb LCOE-vel rendelkeztek 2023-ban, mint a CCGT technológia az IEA szerint.
Visszatérve a BNEF jelentéséhez, e szerint a napenergia így a következő években az Egyesült Államokban is még vonzóbbá válhat, még támogatások nélkül is,
különösen akkor, ha az ország fokozza a cseppfolyósított földgáz exportját, és ezzel növeli jelenleg viszonylag védett gázpiaca globális árversenynek való kitettségét.
Az árcsökkenést hajtó kulcstényezőt hosszú távon is Kína bőséges tiszta technológia gyártó kapacitása jelenti, amely így világszerte jelentős hatást gyakorol a projektek gazdaságosságára. Kína olyan olcsón exportálja a tiszta energia technológiákat, hogy a világ többi része azt fontolgatja, hogy akadályokat állítson elé saját ipara védelme érdekében - vagy már meg is tette.
A költségcsökkenés általános trendje azonban olyan erős, hogy senki, még Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke sem fogja tudni megállítani
- fogalmazott Matthias Kimmel, a BNEF energiagazdasági részlegének vezetője.
Kína az említett technológiákkal átlagosan 11-64%-kal képes olcsóbban termelni 1 MWh villamos energiát, mint bármelyik másik ország. Például a szárazföldi szélerőművekkel való áramtermelés Kínában átlagosan 24%-kal olcsóbb, mint a 38 USD/MWh-s globális átlagár. Ez részben annak eredménye, hogy míg a turbinagyártás költségei máshol emelkedtek 2020 óta, addig Kínában csökkentek, köszönhetően annak, hogy Kína más országokkal szemben lényegében a teljes ellátási láncot kontroll alatt tartja.
A BNEF elemzése utal rá, hogy bár a komponensek ára 2025-ben tovább csökkenhet, ez csak részben jelenik majd meg a turbinák árában, mivel a gyártók az árrés javítása érdekében igyekeznek majd magasabban tartani az árakat.
Noha a tiszta technológiák az elmúlt évtizedekben sokat fejlődtek, továbbra is van tér a technológiai hatékonyság és a gyártás hatékonyságának tökéletesítésére.
Ennek következtében a következő tíz évben, 2035-ig a teljes élettartamra vetített áramtermelési költségek
- a szárazföldi szélerőművek esetében 26%-kal,
- a tengeri szélerőművek esetében 22%-kal,
- a napelemparkok esetében 31%-kal,
- az akkumulátoros energiatárolás esetében pedig közel 50%-kal eshetnek még.
A BNEF egy másik, szintén minapi jelentése szerint az energiaátállásba való globális befektetések értéke 2024-ben először meghaladta a 2000 milliárd dollárt, azonban a növekedés a korábbi évekhez képest lassult. Az e-mobilitás, a megújuló technológiák és a villamosenergia-hálózat fejlesztései által hajtott növekedés aránya 11% volt a 2023-as értékhez képest, elmaradva a 2021-2023-as időszak évi 24-29%-os bővülési ütemétől. Az érett technológiákba történő befektetések világszerte nőttek, azonban a feltörekvő technológiákba - például az elektromos hőtermelésbe, a szén-dioxid-leválasztás és -tárolásba (CCS), a nukleáris technológiába, a tiszta iparba és a tiszta hajózásba - történő beruházások értéke éves összevetésben 23%-kal 155 milliárd dollárra esett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images