Az IEA "Villamosenergia 2025" című elemzése rámutat, hogy a globális kereslet évente Japán teljes éves áramfogyasztásánál is nagyobb mértékben fog emelkedni. A növekedés 85%-a a feltörekvő és fejlődő gazdaságokból származik majd, különösen
Kínából, ahol az áramigény 2024-ben 7%-kal nőtt, és 2027-ig várhatóan évi 6% körül alakul.
Kínában az ipari szektor, különösen a napelemek, akkumulátorok és elektromos járművek gyártása, valamint a légkondicionálás terjedése és az adatközpontok bővülése hajtja a keresletnövekedést. Az Egyesült Államokban is jelentős keresletbővülés várható, évente annyival, mint Kalifornia teljes éves áramfogyasztása, míg az Európai Unióban mérsékeltebb lesz a növekedés, és ezzel csak oda juthat el 2027-re az EU, mint amekkora áramfogyasztással 2021-ben rendelkezett.
Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója az előrejelzés kapcsán azt emelte ki:
A globális villamosenergia-igény felgyorsulása rávilágít az energiarendszerekben világszerte végbemenő jelentős változásokra és a villamosenergia új korszakának közeledtére. Ugyanakkor a kormányok számára is változó kihívásokat jelent a biztonságos, megfizethető és fenntartható villamosenergia-ellátás biztosítása terén.
Az IEA előrejelzése szerint a megújuló energiaforrások és a nukleáris energia növekedése elegendő lesz a keresletnövekedés fedezésére. Azt is előrevetíti a szervezet, hogy a napelemes energiatermelés 2027-ig a globális villamosenergia-igény növekedésének nagyjából a felét fedezi majd, amit a folyamatos költségcsökkentés és a politikai támogatás is támogat.
Emlékeztetnek rá, hogy az Európai Unióban a napelemes villamosenergia-termelés 2024-ben meghaladta a szénenergia termelését, és a napenergia részaránya az energiamixben meghaladja a 10%-ot. Az IEA előrejelzése szerint
Kínában, az Egyesült Államokban és Indiában a napelemek részaránya az éves villamosenergia-termelésben várhatóan szintén eléri 2027-ig a 10%-ot.
Azt is kiemelik, hogy az atomenergia alapú áramtermelés erőteljes visszatérésnek indult, és az előrejelzési időszakban 2025-től kezdve minden évben új csúcsot fog elérni a villamosenergia-termelésben.
Az IEA anyagának összefoglalója biztató üzenettel zárul: a fent előrejelzett tendenciák eredményeként számításaik szerint a globális villamosenergia-termelésből származó szén-dioxid-kibocsátás a következő években várhatóan nem fog növekedni, miután 2024-ben mintegy 1%-kal emelkedett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images