A héten töretlen volt a forint erősödő trendje. Ma délelőtt már 401 alatti euró/forint árfolyamokat is láthattunk, miközben a dollárral szembeni kurzus meredeken esett egészen 382-re a héten. Jelenleg mind külső, mind belső tényezők támogatják a felértékelődést – írja ma megjelent elemzésében Trippon Mariann, a CIB Bank vezető közgazdásza.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=zNubivCRgCD825KpTYbyZpdSLZpsgVunkIwEl09yr2..e7/stparam=kepjkldhkm/fastid=lwwrmoqawigfrfmmitkqsxpeiune/nc=0)
A nemzetközi devizapiacon tapasztalt dollárgyengülés érdemi nyomást vett le a feltörekvő devizákról, miközben a pozitív hírek az orosz-amerikai béketárgyalások kapcsán további lendületet adott a közép-kelet-európai régiónak
– emelte ki a közgazdász.
A 20 tagot magába foglaló feltörekvőpiaci devizacsoportból nem meglepő módon toronymagasan az orosz rubel teljesített a legjobban, de a képzeletbeli dobogó másik két fokára a magyar és a lengyel deviza fért fel az utóbbi öt kereskedési napot vizsgálva – mutatott rá Trippon Mariann.
A forint látványos teljesítményéhez természetesen a vártnál jóval magasabb hazai infláció is hozzájárult, mivel hiába csökkent érdemben a reálkamatunk, a gyorsabb pénzromlási ütem azt is jelenti, hogy az MNB kénytelen lesz a korábban vártnál is tartósabban kitartani a jelenlegi kamatszint mellett – vélekedett az elemző, aki szerint ez a várakozás azonnal beépült a határidős kamatláb-megállapodások árazásába is. Jelenleg csak az utolsó negyedévre van beárazva egyetlen egy darab kamatcsökkentés a hazai jegybank részéről.
Trippon Mariann a héten részletes elemzést közölt a Portfolio-n a forint teljesítményét befolyásoló tényezőkről. Ebben kifejti, milyen akadályok lehetnek a forint további erősödése előtt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images