Az ügy fő gyanúsítottja két horvát állampolgár, akit az Europol kiemelten veszélyes célpontként tart számon. A bűnszervezet jogszerű vállalatokat felhasználva szervezte az illegális hulladékkereskedelmet, olasz és horvát cégeket bevonva a folyamatba. Az elhelyezett veszélyes hulladékot újrahasznosítható műanyagként tüntették fel. A horvát hatóságok azt is gyanítják, hogy ottani vállalatok orvosi hulladékát szintén illegálisan helyezték el.
A bűnszervezet a magas hulladékkezelési költségeket kihasználva követett el csalásokat, különösen a veszélyes hulladék esetében. Olaszországban közbeszerzési pályázatokon nyerték el a hulladékkezelési szerződéseket alacsony áraikkal, majd a hulladékot kezelés nélkül, hamis dokumentumokkal szállították Horvátországba. Az illegális lerakással jelentős költségeket spóroltak meg, és nagy profitra tettek szert.
Az akció során a hatóságok elektronikai eszközöket, mobiltelefonokat és dokumentumokat foglaltak le, amelyeket további vizsgálatnak vetnek alá.
Az Europol felhívta a figyelmet, hogy a veszélyes hulladékok illegális kereskedelme rendkívül jövedelmező bűncselekmény, amely alacsony lebukási kockázattal jár, miközben súlyos környezeti károkat okoz. Az illegális hulladékelhelyezés visszafordíthatatlan módon szennyezi a talajt, a vizet és a levegőt. Az ilyen bűncselekmények gyakran okirat-hamisítással, pénzmosással vagy korrupcióval járnak együtt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images