A szövetségi választások előtti néhány napban a gazdasági válságból való kilábalás lehetőségeiről szóló vita hevében folytatódik Németországban. A Német Részvénytulajdonosok Védelmi Szövetsége (DSW) most egy olyan szempontot emel ki, amelyet eddig ritkán vettek számba.
A DSW élesen bírálja a német vállalatokat egy széles körű adatelemzés alapján.
„A válság nem csak külső tényezőknek, mint az ukrajnai háborúnak vagy a politika munkájának köszönhető” – magyarázza Marc Tüngler, a részvénytulajdonosok szövetségének főigazgatója.
A vállalatok maguk is végigaludták az elmúlt 20 évet
– tette hozzá a Handelsblatt szerint.
A tanulmány szerzői elemezték a 100 legnagyobb tőzsdei vállalat fejlődését, ami alapján azt állítják, hogy a német cégeknek fel kell ismerniük, hogy sok probléma saját maguk hibájából fakad. A politika által gyakran emlegetett „bürokratikus szörnyetegek” már régóta jelen vannak a nagyvállalatoknál, és ott a munkát „lassúvá és bonyolulttá” teszik.
A tanulmány szerint a német gazdaság válságát nagyrészt elavult struktúrák, a túlburjánzott adminisztráció és „sokkolóan gyenge innovációs képesség” okozza.
A legmeglepőbb állítása a jelentésnek, hogy a jelenlegi vitákban gyakran emlegetett magas energiaárak a legtöbb szektorban csak kisebb szerepet játszanak.
A DSW a tanulmányt az Advyce stratégiai tanácsadó céggel közösen végezte. A vizsgálat a 100 legnagyobb német tőzsdei vállalat adatait használta fel, és olyan tényezőket elemezett, mint az energiaárak, a nemzetközi verseny, a szakképzett munkaerő hiánya, a szabályozás, valamint a bér- és strukturális költségek.
Burkhard Wagner, az Advyce vezérigazgatója a vállalatvezetőket teszi felelőssé:
Németország, mint ipari központ messze nem áll a összeomlás szélén. A probléma bizonyosan átható, de az ebből fakadó pánik nem indokolt. Több hisztéria van, mint szilárd tény. A jövő a vállalatok saját kezében van.
A tanulmány szerint sok vállalat a 2009 és 2019 közötti béke időkben „mást csinált, mintsem saját innovációs képességének fejlesztésével foglalkozott.” Most a transzformáció még nehezebbé válik, ami miatt sok vállalat már a saját vagyonából él.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ