Ez a törvény lehetővé teszi a kormány számára, hogy különleges intézkedéseket fogadjon el olyan kivételes helyzetekben, amikor szükség van a polgárok védelmére és a piac stabilizálására
- hangsúlyozta a miniszter.
A jogszabálytervezet kulcsintézkedései között szerepel az árak nagyobb átláthatósága.
A kereskedőknek rendszeresen közzé kell tenniük és frissíteniük az összes általuk forgalmazott termék árát az internetes oldalaikon. Ezenkívül hozzáférést kell biztosítaniuk a különböző automatikus programok számára az árak valós idejű összehasonlításához.
Az új törvény lehetővé teszi az árváltozások nyomon követését is.
Minden kiskereskedőnek az aktuális fogyasztói ár mellett egyértelműen fel kell tüntetnie a termék egy adott időszakra, vagy akár egy napra vonatkozó korábbi kiskereskedelmi árát is, annak érdekében, hogy az árváltozások könnyebben nyomon követhetőek legyenek.
A miniszter továbbá rámutatott:
a törvénytervezet jogalapot biztosít egy vagy több közvetlen árszabályozási intézkedés bevezetéséhez.
A konkrét intézkedéseket és azok terjedelmét a kormány határozza meg az intézkedést igénylő rendkívüli körülmények figyelembevételével.
A cél az, hogy megakadályozzuk a más módon nem orvosolható piaci zavarokat"
- fogalmazott, megjegyezve, hogy a jogszabálytervezet - a jelenleg érvényben lévő törvényhez hasonlóan - egyes termékekre és szolgáltatásokra árplafont is előírhat.
Kiemelte: az új törvény egyértelműen szabályozza a büntetéseket is, amelyek arányosak, hatékonyak és visszatartó erejűek azok számára, akik nem tartják be az előírásokat. A szabályok megsértéséért a jogi személyekre pénzbírság szabható ki, amely 3000-től 30 ezer euróig (1,2 millió - 12 millió forint) terjedhet.
A pénzbírságok mellett a törvény a jogsértéssel szerzett bevétel elkobzását is előírja
- mondta Susnjar, megjegyezve, hogy a polgárok időben történő védelme és a piac stabilitásának megőrzése érdekében a kormány a törvénytervezetet sürgősségi eljárás keretében terjesztette a parlament elé.
Az Európai Fogyasztói Központ által indított "Halo, inspektore" nevű horvát Facebook-csoport eközben újabb bojkottra hívta fel az állampolgárokat a magas árakat alkalmazó boltok ellen. Ez a negyedik péntek, hogy azt kérik a polgároktól: semmit ne vásároljanak a boltokban, de a kávézókban, éttermekben és benzinkutakon sem, hogy felhívják a figyelmet az indokolatlan áremelkedésekre. Most ezt kibővítették a pékségekre is.
Bár hétről hétre kevesebben csatlakoznak a felhíváshoz, és látványosan csökkent a lelkesedés, a horvát adóhivatal adatai szerint az elmúlt három hétben 101 millió euróval csökkent a kiskereskedelemben a forgalom az azt megelőző három héthez képest, amikor nem volt bojkott. Josip Kelemen, a platform létrehozója elmondta:
ez valójában nagyon jó eredmény, mert a fogyasztók felismerték, hogy tudatos vásárlással befolyásolhatnak bizonyos folyamatokat.
"Nyilvánvalóan van lehetőség az árak csökkentésére, és mindaz, ami a közelmúltban történt, azt mutatja, hogy az árak valóban eltúlzottak" - fogalmazott.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images