Hihetetlen vámokat jelentett be Donald Trump, de lehet, hogy csak taktikázik
Gazdaság

Hihetetlen vámokat jelentett be Donald Trump, de lehet, hogy csak taktikázik

Portfolio
Donald Trump amerikai elnök bejelentette a kölcsönös vámrendszer bevezetését, amely szerint az Egyesült Államok az importált termékekre olyan vámokat vetne ki, amilyeneket más országok az amerikai termékekre alkalmaznak. A lépés célja a kereskedelmi deficit csökkentése és a hazai gyártók védelme, de a kritikák szerint kereskedelmi háborúhoz és magasabb fogyasztói árakhoz vezethet. Az intézkedés alááshatja a WTO alapelveit, és jelentős változásokat okozhat a globális kereskedelmi kapcsolatokban, ugyanis nagyon úgy tűnik, hogy Trump nem csak a vámokat tekinti vámoknak.
A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Donald Trump amerikai elnök újabb lépést tett protekcionista politikájának megvalósítása felé, amikor bejelentette a kölcsönös vámrendszer bevezetését. Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok az importált termékekre olyan mértékű vámokat vetne ki, amelyek megegyeznek az adott országok által az amerikai termékekre kivetett vámokkal.

Trump azonban a strukturális, szabályozási és akár fiskális akadályokat is vámokként értelmezi, különösen az Európai Unió hozzáadottérték-adóját (áfa), amelyet Washington nem vámjellegű kereskedelmi akadálynak tekint.

A vámok pontos mértéke és bevezetésük időpontja még nem ismert, ami az El País elemzése szerint arra utal, hogy

Trump ezeket tárgyalási eszközként kívánja használni az Egyesült Államok növekvő kereskedelmi deficitjének csökkentésére.

A lépés szinte minden országot érinthet, kivéve azokat, amelyek nem vetnek ki vámokat az amerikai termékekre.

Trump csütörtökön aláírt egy memorandumot az Ovális Irodában, amely utasítja az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjét (USTR), a Pénzügyminisztériumot és a Kereskedelmi Minisztériumot, hogy értékeljék és dolgozzák ki az új vámokat.

Ez a folyamat párhuzamosan zajlik azzal a vizsgálattal, amelyet január 20-án, hivatali idejének első napján indított a tisztességtelen kereskedelmi és pénzügyi gyakorlatok feltárására, különös tekintettel azokra az országokra, amelyekkel szemben az Egyesült Államok kereskedelmi deficittel rendelkezik.

Trump hosszó ideje kritizálja az EU gazdasági szabályozásait, beleértve az áfarendszert is, amelyet az USA protekcionista akadálynak tekint.

Az elnök szerint az európai és amerikai gazdasági kapcsolatokban jelentős egyensúlytalanság áll fenn, mivel az USA termékei magas adóterheket viselnek az EU piacain, míg az európai termékek kedvezőbb feltételekkel érkeznek az Egyesült Államokba. Az USA kereskedelmi mérlegének hiánya rekordot döntött 2024-ben az EU-val szemben, elérve a 235,57 milliárd dollárt. Ezt igyekezne most megváltoztatni az elnök.

A Trump-adminisztráció szerint ezek az intézkedések biztosítják az amerikai gyártók számára a tisztességes versenyt, bár valószínűleg magasabb árakat eredményeznek az amerikai fogyasztók és vállalkozások számára - írja az AP cikke.

A kormány azt is várja, hogy a további vámbevételek hozzájárulnak az óriási költségvetési hiány csökkentéséhez.

A kölcsönös vámrendszer bevezetése jelentős hatással lehet a globális kereskedelemre, és valószínűleg válaszlépéseket vált ki az érintett országok részéről. A Trump-adminisztráció célja, hogy új kereskedelmi tárgyalásokat kezdeményezzen, de fennáll a veszélye annak, hogy ezek az intézkedések kereskedelmi háborúhoz vezetnek, ami negatívan befolyásolhatja az amerikai és a globális gazdaságot is.

A kritikusok szerint ez a politika alááshatja a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) alapelveit, ami jelentős változásokat eredményezhet a globális kereskedelmi gyakorlatokban és kapcsolatokban.

Összességében Trump kölcsönös vámrendszerre vonatkozó tervei jelentős változásokat hozhatnának az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei közötti kapcsolatokban. Bár hivatalosan az intézkedések célja a tisztességes verseny biztosítása és a kereskedelmi deficit csökkentése, a potenciális negatív következmények, mint például a magasabb fogyasztói árak és a kereskedelmi feszültségek növekedése, komoly aggodalmakat vetnek fel, miközben aláássák a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok rendszerét.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Minden birodalom halandó - igen, az USA is

Make America Great Again - hangzik Trump jelszava, pedig a szövetségesek fenyegetése és a geopolitikai ellenfelek igényeinek kielégítése általában egy hanyatló birodalom ismérvei. Az átlagos..

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Beszakadt a gáz ára Európában! - Elképesztő ok húzódik meg a háttérben
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
GettyImages-2193982391