A Kanadai Határőrség (CBSA) adatai szerint drámai mértékben nőtt az Amerikából érkező kábítószerek kanadai lefoglalása. 2022-ben 3,8 millió gramm drogot foglaltak le, míg 2024-ben ez a szám 8,3 millió grammra nőtt, ami 118%-os növekedést jelent két év alatt. A lefoglalt anyagok között szerepelnek a kannabisz, hasis, kokain, crack, heroin és bizonyos opioidok, valamint a kábítószer-előállításhoz szükséges vegyi anyagok – írja a CBC kanadai hírügynökség.
A fegyverek terén is hasonló a helyzet: 2022-ben 581 tűzfegyvert foglaltak le az Egyesült Államokból, míg 2024-re ez a szám 839-re nőtt.
A Toronto rendőrség adatai szerint a lefoglalt bűnözési fegyverek 88%-a az USA-ból származott, ezen belül a kézifegyverek 91%-a.
Bár az Egyesült Államokból származó fentanil lefoglalása csökkent, a nem amerikai országokból érkező mennyiség növekedett. Kevin Brosseau, Kanada fentanil-cárja, hangsúlyozta a fentanil elleni küzdelem fontosságát, és célul tűzte ki a nulla tolerancia elérését.
A kanadai kormány 1,3 milliárd dolláros határbiztonsági csomagot indított, hogy megvédje az állampolgárok biztonságát és kezelje Trump elnök aggodalmait.
Az illegális áruk növekvő áramlása jelentős kihívást jelent Kanada számára, és fokozza a nyomást a határellenőrzési erőfeszítésekre. A pandémia során a drogtermelés részben az Egyesült Államokba helyeződött át, ami megkönnyítette a kábítószerek Kanadába való átjutását, növelve a közösségi és közbiztonsági kockázatokat.
A statisztika és a jelentés azért is érdekes, mert Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke azért bírálta a Kanadát – és fenyegette meg vámok kivetésével az országot –, mert állítása szerint az északi szomszéd nem tesz eleget a fentanylcsempészet megállításáért. Az adatok viszont azt mutatják, hogy a határon épp ellenkezőirányú a drogok áramlása.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images