Csúnyán zárta a 2024-es évet az ipar: decemberben a termelés volumene 1,8%-kal múlta alul az előző havi szintet, ezzel az utóbbi hat hónapban csak egyszer tudott növekedést felmutatni a szektor. Az éves alapú visszaesés (naptárhatással igazítva) 6,4%-os volt.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/i/p/a/ipar1-732421.png)
Az előzetes adatok múlt heti megjelenésekor azt írtuk, hogy a gyengélkedés egyik oka az exportpiacaink általános szenvedése. Több kereskedelmi partnerünk (például Németország, Ausztria) gazdasága visszaesett tavaly, ez pedig csökkenti az általános keresletet. A másik ok, hogy a hazai, járműgyártás-fókuszú ipari szerkezetünknek nem jött jól, hogy a német autóipar veszített a versenyképességéből, illetve az elektromos autózásra való átállás folyamata elakadt.
A mai részletes adatok látványosan igazolják a fentieket, hiszen decemberben a jármű- és a villamos berendezés ágazat (ide tartozik az akkumulátorgyártás) teljesítménye is tovább esett.
Utóbbi különösen látványosan visszafogta a termelését az ünnepekkel terhelt utolsó hónapban.
![ipar2](https://pcdn.hu/articles/images-xs/i/p/a/ipar2-732423.jpg)
Mint az alábbi ábrán látható, nem nagyon van olyan ágazat, amelyik ne szenvedne a gyenge gazdasági klímától. Amelyik ágazat mégis növekedett, az sem az erős konjunktúra, hanem inkább a statisztikai hatásnak köszönheti a magasabb számait. Az élemiszer, a papír-, a gumi-, műanyag- és a vegyiparban látott emelkedés ugyanis a 2023-os zuhanás nagyon halvány korrekciójának tekinthető csupán.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/i/p/a/ipar3-732427.png)
2024-ben összességében az ipari termelés volumene 3,9%-kal maradt el az előző évitől. Ez azt jelenti, hogy immár második egymást követő évben zsugorodik a szektor. Erre a rendszerváltozás óta még nem láttunk példát. Sőt, az ipar szenvedésére jellemző, hogy két egymást követő év együttes teljesítményromlása is csak egyszer, a 2009-es pénzügyi válság környékén volt nagyobb, mint most.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/i/p/a/ipar4-732435.png)
A kilátások az idei évre nézve igen vegyesek. Egyrészt több nagyberuházás is átadáshoz közeli állapotban van, amikor ezek termelésbe állnak, új szálakon tudunk a globális termelési láncokba és a világkereskedelembe csatlakozni. Sőt, az elmúlt években is történtek már olyan kapacitásbővítések, amelyek biztosan nem futottak fel maximális termelési fokozatra - az akkumulátorgyárak meredeken csökkenő exportteljesítménye ennek ékes példája. Viszont éppen ez az, ami kérdőjeleket vet fel: a külső piacaink döcögése miatt a hazai export iránti kereslet kifejezetten gyenge, ezért nagy kérdés, hogy a rendelkezésre álló kínálati potenciál mikor találkozik elégséges kereslettel.
A megrendelések adatai ezzel kapcsolatban egyelőre nem biztatók. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 14,6%-kal kisebbek, mint 2023 decemberében. Az új belföldi rendelések 2,6, az új exportrendelések 15,7%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány december végén 14,3%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Bár ez a mutató lassú emelkedését mutat, de ez inkább a bázishatás eredménye.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/i/p/a/ipar5-732441.png)
Rövid távon az hozhat némi élénkülést, hogy az általános dekonjunktúrában bizonyára erősítette a decemberi visszaesést, hogy a szokásos év végi leállások, karbantartási munkálatok, üzemszünetek hosszabbak lehetettek a szokásosnál. Ehhez képest akár a január indulhat erősebben, ha újra felpörögnek a gyártósorok.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images