A brit gazdaság zsugorodhatott a negyedik negyedévben,
ezzel ismét a recesszió szélére sodorva az országot, és fokozva a nyomást Rachel Reeves pénzügyminiszteren, aki ígéretet tett a növekedés felpörgetésére.
A közgazdászok becslése szerint a GDP 0,1%-kal csökkent az előző negyedéves stagnálás után, részben Reeves adóemelő költségvetésének következményeként. Mivel a felmérések szerint a 2025-ös év lassan indul,
az angol jegybank (Bank of England, BOE) szerint 40% az esély arra, hogy az Egyesült Királyság már most technikai recesszióban van
– vagyis két egymást követő negyedévben csökken a gazdasági teljesítmény –, immár másodszor alig több mint egy év alatt.
A stagnáló növekedés és az újból erősödő megélhetési válság tovább mélyíti Reeves problémáit a következő hónapban esedékes hivatalos gazdasági előrejelzés előtt. A Költségvetési Felelősségi Hivatal (Office for Budget Responsibility, OBR) várhatóan követi a BOE példáját, és lefelé módosítja előrejelzéseit, ami növeli annak esélyét, hogy a pénzügyminiszter kénytelen lesz csökkenteni a közszolgáltatásokra vagy a szociális juttatásokra fordított kiadásokat, hogy elkerülje fiskális szabályainak megszegését.
A legrosszabb mindkét világból
Az Egyesült Királyság egy olyan helyzetbe került, ahol az államadósság finanszírozási költségei az erőteljesen növekvő amerikai gazdaságéval vetekszenek, miközben a növekedési üteme közelebb áll a küszködő eurózónáéhoz. Az Európai Központi Bank (ECB) jelentősen csökkentette a kamatlábakat, amelyek így jóval az Egyesült Királyság szintje alatt vannak. Ez különösen nagy kihívást jelent Reeves számára a közpénzügyek stabilizálása szempontjából, hiszen a befektetők már most is idegesek a gazdaság arányaihoz mérten rekord magas államadósság miatt, amely az 1960-as évek eleje óta nem látott szintet ért el.
Az EY Item Club számításai szerint az Egyesült Királyság többet fizet hitelezőinek a gazdasági növekedési üteméhez viszonyítva, mint a legtöbb fejlett ország.
„Ha a kormányok nem tudják csökkenteni jelentős elsődleges hiányukat, a piacok egyre inkább aggódni fognak az államadósság fenntarthatósága miatt” – mondta Ruth Gregory, a Capital Economics brit közgazdásza. „Ez azt jelenti, hogy nincs helye az önelégültségnek.” Az elsődleges hiány az az összeg, amelyet a kormány a kamatfizetéseken kívüli kiadásainak fedezésére kénytelen kölcsönözni.
Recessziós veszély és gazdasági stagnálás
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (Office for National Statistics, ONS) csütörtökön teszi közzé a negyedik negyedéves GDP-adatokat, valamint a decemberi teljesítményre vonatkozó új becslést. A Bloomberg Economics szerint a gazdasági kibocsátás stagnált decemberben, ami azt jelenti, hogy a gazdaság nem nőtt azóta, hogy a Munkáspárt hét hónappal ezelőtt átvette a hatalmat.
A fogyasztók és a vállalkozások továbbra is érzik Reeves költségvetésének hatását, amely 40 milliárd font (49,5 milliárd dollár) összegű adóemelést tartalmazott. A világgazdaságra nehezedő további nyomást az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett vámok is fokozzák.
A BOE múlt héten borús képet festett a brit gazdaságról, amikor augusztus óta harmadik alkalommal csökkentette az alapkamatot. A jegybank előrejelzése szerint a negyedik negyedévben 0,1%-os gazdasági visszaesés történt, 2025-re pedig a növekedési kilátásait 0,7%-ra csökkentette. Emellett az infláció a vártnál magasabb lehet, főként az energiaárak újbóli emelkedése miatt. Andrew Bailey jegybankelnök „fokozatos és óvatos” további kamatcsökkentéseket jelzett előre, amit a pénzpiacok úgy értelmeztek, hogy idén legfeljebb két-három további vágás várható.
Reeves előtt komoly kihívások állnak
A gazdasági növekedés kulcsfontosságú, ha a Munkáspárt teljesíteni akarja választási ígéreteit a közszolgáltatások rendbetételére és a beruházások ösztönzésére. Reeves múlt hónapban új szélerőműveket, közutakat, repülőtereket, vasútvonalakat és kereskedelmi megállapodásokat ígért a gyengélkedő gazdaság élénkítése érdekében, de a közgazdászok figyelmeztetnek, hogy ezek a projektek hosszú távon hoznak csak eredményt.
A pénzügyminiszternek március 26-án esedékes tavaszi költségvetési beszámolójában kell számot adnia az OBR legújabb értékeléséről. A fiskális felügyeleti szerv várhatóan csökkenti növekedési előrejelzését, a Bloomberg szerint a múlt héten bemutatott előzetes prognózis már kisebb költségvetési hiányt vetít előre. Az előrejelzés rontása, valamint az október óta emelkedő kötvényhozamok miatt megnőttek az államháztartás finanszírozási költségei, és eltűnt Reeves tartalékkerete, amelyet arra tartott fenn, hogy a napi kiadásokat adókból fedezzék.
Mivel Reeves kijelentette, hogy egyelőre nem fog újabb adókat emelni – miután a költségvetés után erős ellenállásba ütközött a vállalkozások részéről –, valószínűleg kiadáscsökkentésre kényszerül.
Az Egyesült Királyság növekedési hátránya
A tízéves brit államkötvényhozamok jelenleg körülbelül 4,5%-on állnak, ami az amerikai szinttel egyezik meg. A növekedési különbség azonban jelentős: az Egyesült Államok gazdasága tavaly közel 3%-kal nőtt, főként a fogyasztói keresletnek köszönhetően. A BOE mindössze 0,7%-os növekedést becsül az Egyesült Királyság számára, amely megegyezik az eurózóna tempójával, és javulás csak 2026-ban várható.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=zNubivCRgCD825KpTYbyZpdSLZpsgVunkIwEl09yr2..e7/stparam=kepjkldhkm/fastid=lwwrmoqawigfrfmmitkqsxpeiune/nc=0)
Címlapkép forrása: Shutterstock